R.S. | 6. 11. 2022, 17:16 | Vir: STA

Slovenija bo čez teden dni dobila novega predsednika ali predsednico: to je vse, kar morate vedeti

Luka Dakskobler/Bobo

Pred Logarjem in Pirc Musarjevo je zadnja etapa predsedniške tekme. Predsedniška kandidata se bosta pomerila na soočenjih, naslednjo nedeljo pa se bodo volivci odločili, kdo je najbolj ustrezen za predsedniški stolček. 

Do drugega kroga predsedniških volitev nas loči še teden dni, kandidata Anže Logar in Nataša Pirc Musar pa imata tako še nekaj dni časa za nagovarjanje volivcev. Ti bodo svoj glas lahko oddali že na predčasnem glasovanju, ki bo potekalo od torka do četrtka. Kdo bo v predsedniški palači nasledil Boruta Pahorja, pa bo znano v nedeljo.

Anže Logar in Nataša Pirc Musar, ki so jima volivci v prvem krogu predsedniških volitev namenili največ glasov, bosta po napovedih tudi pred finalom predsedniške tekme volivce poskušala prepričati z osebnim nagovarjanjem, kot sta si ga zastavila ob začetku kampanje.

Profimedia

Pred drugim krogom volitev, ki bo 13. novembra, se bosta kandidata pomerila še na nekaj soočenjih. V sredo bosta tako svoja stališča lahko predstavila poslušalcem Radia Slovenija, čaka ju tudi četrtkovo soočenje na Televiziji Slovenija in sklepno petkovo soočenje na POP TV.

Za nagovarjanje volivcev imata sicer čas le še do petka do polnoči, ko bo nastopil volilni molk. Ta bo trajal vse do zaprtja volišč v nedeljo ob 19. uri. Svoje bodo nato povedali volivci, ki bodo na tokratnih predsedniških volitvah izbirali petega predsednika republike.

Še pred nedeljskim drugim krogom bo glas za enega od kandidatov mogoče oddati predčasno. Volišča za predčasno glasovanje bodo odprta od torka do četrtka, od 8. do 10. novembra med 7. in 19. uro.

Posebne oblike glasovanja

V ponedeljek, 7. novembra, pa se izteče rok, do katerega lahko volivci, ki jim je bila nepredvideno odvzeta prostost, so bili sprejeti v bolnišnico ali institucionalno varstvo, okrajni volilni komisiji sporočijo, da želijo v drugem krogu predsedniških volitev glasovati po pošti. Enako velja tudi za volivce, ki jim je odrejena izolacija zaradi okužbe s koronavirusom.

Luka Dakskobler/Bobo

Do srede pa je še mogoče zahtevati tudi nekatere posebne oblike glasovanja. Volivci, ki želijo glasovati na volišču v drugem okraju oz. t. i. volišču omnia, lahko do tega dne to sporočijo okrajni volilni komisiji, na območju katere so vpisani v volilni imenik. Volivci, ki se zaradi bolezni ne morejo osebno zglasiti na volišču, pa lahko okrajni volilni komisiji sporočijo, da želijo glasovati na svojem domu. Obvestilu morajo priložiti tudi zdravniško potrdilo.

Na enak način lahko glasujejo tudi volivci, ki so v izolaciji, pod pogojem, da so v izolaciji najpozneje tri dni pred dnevom glasovanja in obvestilu priložijo ustrezno dokazilo. Prav tako se v sredo izteče rok, do katerega morajo volivci, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji, pa želijo glasovati na volišču v Sloveniji, to sporočiti Državni volilni komisiji.

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del