A. B. | 25. 2. 2023, 07:31 | Vir: STA

Slovenski film nagrajen na prestižni podelitvi francoskih filmskih nagrad

Slovenski filmski center

Film ste si lahko ogledali tudi na naših filmskih platnih, nagrada, ki jo je prejela režiserka velja za francoskega oskarja. 

Na podelitvi francoskih filmskih nagrad cezar je v petek zvečer slavil film Dvanajstega ponoči Dominika Molla. Film v Nemčiji rojenega francoskega režiserja je poleg cezarja za najboljši film prejel tudi cezarja za prirejeni scenarij, Moll pa je bil nagrajen za režijo. Nagrajen je bil tudi film Babičino seksualno življenje. 

Cezarje, ki jih imenujejo tudi francoski oskarji, podeljujejo od leta 1976.

Na 48. podelitvi nagrad cezar, najvišjih priznanj filmski umetnosti v Franciji, je film Babičino seksualno življenje prejel cezarja za najboljši kratki animirani film.

Decembra lani v Reykjaviku je animirano-dokumentarni film režiserke Urška Djukić že prejel nagrado Evropske filmske akademije za najboljši kratki film. Režiserka je ob prejemu nagrade povedala: "Vemo, da imajo Francozi poseben status ko gre za film, saj veljajo za izumitelje filma in velike mojstre na področju filmske umetnosti in AV industrije. Prav zato je nagrada Cezar, ki velja za najvišje francosko priznanje na področju filma, poklon slovenskim filmarjem, saj gre za prvo tovrstno nagrado v zgodovini slovenskega filma. Ob tej priložnosti bi se zahvalila vsem, ki ste z mano sooblikovali ta film. Hvaležna sem vsem, ki ste verjeli vame, me spodbujali in mi dali možnost, da skozi film izrazim kar čutim," so zapisali v sporočilu za javnost. 

Režiserka je nadaljevala: "Še posebej cenim starejše ženske, ki imate moč, da spodbujate druge mlade ženske, jim dajete podporo in jim pomagate preseči te zastarele družbene vzorce podrejenosti. Ta nagrada je hkrati potrditev da je prikrito družinsko nasilje nad ženskami še kako živa in pomembna tema o kateri moramo govoriti in se boriti proti normalizaciji takih sužnjelastniških odnosov med moškimi in ženskami, kot so veljali skozi zgodovino."  

Scenarij za film sta napisali režiserka, ki je film tudi zmontirala in Maria Bohr. Ko-režiserka in animatorka je Émilie Pigeard, glasove so posodili Doroteja Nadrah, Jure Henigman, Mara Vilar, Božena Zabret in Bojana Ciglič, skladatelj glasbe je Tomaž Grom, zvok je oblikoval Julij Zornik.  Film je slovensko-francoska koprodukcija, slovenski producent je produkcijska hiša Studio Virc, producent Boštjan Virc, francoski partnerji pa so produkcijska hiša Ikki films in televizija ARTE, s partnerji CNC ter Ciclic Animation Residency, prejel je sredstva Creative Europe MEDIA. Film je nastal tudi v sodelovanju s filmskim studiem Viba film in s podporo Slovenskega filmskega centra.   

Dvanajstega ponoči s cezarjem za najboljši film 

Kot piše na spletni strani Kinodvora, je film Dvanajstega ponoči policijska drama, v kateri reševanje zločina odpira vsakič nova vrata v labirintu, ki mu ni videti konca. Med zaposlenimi na kriminalistični policiji velja, da vsak preiskovalec v sebi nosi kakšen nerešen primer, ki mu ne gre iz glave in ga obseda. Mlademu in ambicioznemu Yohanu Vivesu so pravkar zaupali delo vodje kriminalne enote v Grenoblu, ko na mizo dobi primer umora mlade, komaj enaindvajsetletne Clare. Sprva raziskovanje življenja žrtve kmalu postane obsesija. Več pogovorov, kot jih Yohan opravi, več je osumljencev, ob tem pa naraščajo frustracije. Neizpodbitno je samo eno dejstvo: zločin se je zgodil v noči dvanajstega oktobra, še piše na spletni strani Kinodvora.

Film Dvanajstega ponoči je na podelitvi nagrad v Parizu odnesel še eno nagrado - za moško stransko vlogo je cezarja prejel Bouli Lanners. Film je bil sicer v boju za cezarje z desetimi nominacijami.

Cezar za najboljši tuji film je šel špansko-francoskemu filmu Zveri španskega režiserja Rodriga Sorogoyena. Antoine in Olga sta francoska zakonca, ki sta že dolgo tega našla svoj novi dom v odmaknjeni galicijski vasici. Tam živita mirno življenje, pridelujeta ekološko zelenjavo in obnavljata zapuščene hiše. A njuno nasprotovanje gradnji vetrne elektrarne zaostri odnos s sosedi, zlasti z bratoma Xanom in Lorenzom, ki v vasi živita že od rojstva, so vsebino filma povzeli na spletni strani Kinodvora.

Za izvirni scenarij je cezarja prejel film Nedolžen Louisa Garrela, ki je mešanica kriminalke in romantične komedije. Noemie Merlant je za vlogo v filmu prejela cezarja za stransko žensko vlogo.

Cezarja za najboljšo glavno moško vlogo je prejel Benoit Magimel za film Pacifikcija, za glavno žensko vlogo pa je bila nagrajena Virginie Efira za film Revoir Paris.

Večkrat nagrajeni kratki animirano-dokumentarni film Babičino seksualno življenje slovenske režiserke Urške Djukić je prejel cezarja v kategoriji najboljši animirani kratki film. Film je nastal v slovensko-francoski koprodukciji. Sorežiserka in animatorka je Emilie Pigeard, soscenaristka Maria Bohr.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol