17. 10. 2022, 16:01 | Vir: STA

Za letos so naročili četrt milijona odmerkov cepiva. Se boste cepili?

Profimedia

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje cepljenje priporočajo vsem prebivalcem.

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so začeli cepljenje proti gripi v sezoni 2022/2023. Po ugotovitvah NIJZ povpraševanje po cepljenju zadnja leta narašča, povečuje se tudi stopnja precepljenosti proti gripi, kar pripisujejo tudi temu, da je cepljenje proti gripi brezplačno za vse z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem.

Na NIJZ so za letošnjo sezono naročili 250.000 odmerkov cepiva proti gripi, medtem ko je bilo lani razdeljenih nekaj več kot 227.000 odmerkov cepiva.

Epidemija gripe

Po besedah specialistke javnega zdravja iz Centra za nalezljive bolezni pri NIJZ Nadja Šinkovec Zorko se epidemija gripe v Sloveniji letos še ni začela, čeprav so posamične primere gripe zabeležili zunaj sezone. Tudi v drugih evropskih državah za zdaj še ne beležijo večje pogostosti okužb z gripo, pravi.

Profimedia

Dopušča sicer možnost, da bo letos primerov gripe več kot v preteklih letih, saj je tudi način življenja letos bolj sproščen, kot je bil. 

Cepljenje priporočajo vsem

Na NIJZ cepljenje proti gripi priporočajo vsem prebivalcem, še posebej pa osebam, ki imajo povečano tveganje za težji potek gripe. "To so osebe stare 65 in več let, kronični bolniki, nosečnice, majhni otroci in osebe z izrazito povečano telesno težo," je poudarila Šinkovec Zorkova. NIJZ ljudem svetuje naj se na cepljenje proti gripi naročijo pri svojem osebnem zdravniku.

Cepljenje odslej brezplačno 

Novost pri cepljenju proti pnevmokoknim okužbam je, da je cepljenje s polisaharidnim cepivom od letošnje jeseni brezplačno oziroma se financira iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja za osebe stare 65 let in več ter za kronične bolnike.

Le en odmerek cepiva

Po pojasnilih sogovornice se tudi letos cepljenje izvaja z enim odmerkom cepiva, ki vsebuje štiri antigene proti štirim različnim tipom oziroma podtipom virusa gripe.

Profimedia

Pri otrocih, mlajših od devet let, ki še nikoli niso bili cepljeni proti gripi, pa se cepljenje proti gripi izvaja z dvema odmerkoma.

Kaj pa cepljenje proti covidu?

Osebam s povečanim tveganjem za okužbo s covid-19, nadalje osebam, ki še niso bile cepljene proti covid-19, ter osebam s povečanim tveganjem za invazivno pnevmokokno okužbo, ob tem svetujejo, da se hkrati s cepljenjem proti gripi cepijo tudi proti pnevmokoknim okužbam in proti covidu-19.

"Cepljenje proti gripi, proti covid-19 ter drugim boleznim se lahko izvaja sočasno ali s kakršnimkoli presledkom, in sicer ne glede na to, ali gre za osnovno cepljenje ali za cepljenje s poživitvenim odmerkom," je poudarila Šinkovec Zorko.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol