R. K. | 10. 2. 2023, 15:05 | Vir: STA

Katastrofa v Turčiji: za pogumnimi Slovenci že 100 ur iskanja, eden od psov poškodovan

Twitter/Uprava RS za zaščito in reševanje

Upanje za preživele še zmeraj ostaja, a po besedah člana slovenske ekipe je v zraku vedno več vonja po preminulih, kar je tako za njih kot za pse izredno stresno.

Slovenska ekipa reševalnih psov z vodniki danes v regiji Hatay nadaljuje iskanje morebitnih preživelih pod ruševinami po ponedeljkovih močnih potresih na jugovzhodu Turčije. Zaradi poškodbe en pes od skupno sedmih danes ne more sodelovati pri iskanju, rano pa so mu ustrezno oskrbeli, je tvitnila Uprava RS za zaščito in reševanje.

Uprava je ob tem na Twitterju objavila videoposnetek, v katerem je eden od vodnikov povedal, da so bili danes z reševalnimi psi na petih ali šestih lokacijah. Dodal je, da obstaja zmeda glede tega, katere objekte so že pregledali s psi, tako da so v stikih z lokalnimi predstavniki, da jih pošljejo na kraje, ki jih še niso pregledali.

Kmalu bo za njimi 100 ur iskanja

Zaradi ruševin je zelo otežena vožnja po cestah, ki so neprevozne, tako da že za kratko pot v isti ulici lahko porabijo pol ure, je pojasnil in dodal, da se zato sproti odločajo, ali bodo do nove lokacije šli z vozilom ali peš.

Izpostavil pa je, da se približujejo stoti uri iskanja, kar pomeni, da se skupinam za reševanje čas počasi izteka. Upanje, da še vedno najdejo kakega preživelega, ostaja, "vendar je na ruševinah vedno več vonja preminulih, kar je tako za nas kot za pse dokaj stresno", je dodal.

Slovenska ekipa sedmih reševalnih psov z vodniki in štirimi spremljevalci v Turčiji deluje v okviru mehanizma EU za civilno zaščito od srede. Katastrofalni potresi na jugovzhodu Turčije in severozahodu Sirije so po doslej znanih podatkih zahtevali več kot 21.000 življenj, od tega več kot 17.500 v Turčiji.

V Turčiji bodo do sobote ali nedelje

Vršilec dolžnosti direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje Leon Behin je že v četrtek povedal, da so razmere na terenu ekstremno zahtevne, saj na območju, kjer pomaga slovenska ekipa, praktično 100 kilometrov naokrog ni nobene infrastrukture, ni trgovin, vode, elektrike, prebivalci pa praktično živijo na ulici. Dnevno se srečujejo z več popotresnimi sunki, ki še dodatno podirajo objekte.

Facebook/URSZR

Slovenska ekipa naj bi na območju ostala do sobote oziroma nedelje, nato se bodo po navedbah Behina začeli umikati z območja.

Prek evropskega mehanizma civilne zaščite je Slovenija že v ponedeljek v Turčijo napotila strokovnjaka za logistiko za oceno stanja in koordinacijo, v četrtek pa prvi konvoj z materialno pomočjo. Slovenija bo sicer za pomoč Turčiji in Siriji po potresu namenila skoraj milijon evrov.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord