3. 3. 2024, 16:14 | Vir: STA

Zgodovinska zmaga za upokojence v Švici! (Kaj so dosegli?)

Profimedia

Prebivalstvo Švice se stara, številne državljane pa pestijo tudi vse višji življenjski stroški. 

Švicarji so danes na referendumu podprli uvedbo dodatne, trinajste mesečne pokojnine, kažejo projekcije rezultatov, ki jih je objavil institut gfs.bern. Pričakovano pa so volivci zavrnili predlog o postopnem zvišanju upokojitvene starosti na 66 let. Postopno zvišanje upokojitvene starosti s 65 na 66 let, kar je predlagal podmladek desne Liberalne stranke, naj bi zavrnilo približno tri četrtine volivcev, so pokazale projekcije gfs.bern. Proti so bili prav v vseh švicarskih kantonih.

Sodeč po projekcijah pa se predlogu za dodatno pokojnino obeta 58 odstotkov glasov. Poleg tega naj bi dosegel tudi potrebno večinsko podporo v večini od skupaj 26 kantonov, ki je prav tako pogoj za sprejetje predloga.

Prvi rezultati kažejo, da bo predlog za uvedbo "trinajste pokojnine" zavrnjen le v petih kantonih, medtem ko se mu v šestih kantonih obeta več kot 70-odstotna podpora, vključno s skoraj 83-odstotno podporo v zahodnem kantonu Jura. "To je zgodovinska zmaga za upokojence", so na novico odzvali v švicarskem združenju za pravice upokojencev Avivo.

Profimedia

Prebivalstvo Švice se stara, številne državljane pa pestijo tudi vse višji življenjski stroški. Sindikati so zato predlagali dodatno mesečno izplačilo pokojnine vsako leto, podobno trinajsti plači, ki jo prejemajo številni zaposleni v Švici in drugih evropskih državah. "Upokojenci opažajo, da njihov življenjski standard pada," je pred referendumom pojasnil vodja švicarske zveze sindikatov Pierre-Yves Maillard. "Prihaja do krize kupne moči," je opozoril.

Medtem ko so levo usmerjene stranke pobudo za "trinajsto pokojnino" podprle, so odločno proti njej desničarske in sredinske stranke, nasprotujeta ji tudi švicarska vlada in parlament. Po mnenju vlade bo predlagano zvišanje stalo več kot štiri milijarde švicarskih frankov (4,17 milijarde evrov) na leto, kar da bo pomenilo zvišanje davkov in bi lahko ogrozilo finančno stabilnost sistema socialne varnosti.

Prav tako vlada trdi, da bo socialna korist od predlagane spremembe, ki bi dodatna plačila dodelila vsem upokojencem, ne glede na njihov finančni položaj, omejena.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol