P.M. | 23. 12. 2022, 19:19

Nič ne pomaga: to lastnost podedujemo po starših, pri ženskah je za vse kriv oče

Profimedia

Ste perfekcionist? Nagnjenje k temu, da bi bilo vse popolno, je globoko vcepljena v nas, pravijo strokovnjaki.

Ste oseba, ki trpi zaradi perfekcionizma in notranje prisile po doseganju idealov – na področju starševstva in/ali profesionalnem področju? Ljudje s pretirano zaščitniškimi starši so bolj verjetno nagnjeni k perfekcionizmu, ugotavljajo kanadske študije.

Kaj je perfekcionizem?

Gre za osebnostno naravnanost, za katero so značilna visoka pričakovanja do sebe in drugih ter stremenje k popolnosti oziroma stanju brez napak.

Perfekcionisti sebi in drugim postavljajo nerealno visoke zahteve in standarde delovanja, obnašanja ter doseganja ciljev. Prav tako sami nad sabo izvajajo pritisk, da dosežejo svoja lastna visoka pričakovanja. Visoke standarde namreč oblikujejo na podlagi lastnih prepričanj, ki jih imajo o sebi, svetu in drugih ljudeh.

Profimedia

Zapis staršev v naši psihi

Način, kako so nas starši negovali, skrbeli za nas kot otroke in se odzivali na naše potrebe in čustva, se močno zapiše v naše telo. Starši lahko iz nas naredijo škodljivega perfekcionista, pri ženskah pa je vse odvisno od tega, kakšne so bile očetove zahteve in pričakovanja, ugotavlja kanadska študija. 

"Perfekcionizem pri ženskah je pogosto povezan s tem, da se med odraščanjem niso počutile sposobne ali niso imele zelo odprtega odnosa z očetom." 

Medtem je moški perfekcionizem bolj povezan v odraščajočem odnosu z materjo.

Medtem je moški perfekcionizem bolj povezan v odraščajočem odnosu z materjo.

Profimedia

Tri vrste perfekcionizma

Preučevali so tri vrste perfekcionizma: vase usmerjenega, usmerjenega v nekoga drugega in družbeno predpisani perfekcionizem. Vase usmerjen perfekcionizem je, ko oseba zahteva popolnost od sebe ("Hočem biti popoln v vsem, kar počnem"), perfekcionizem usmerjen v drugega – kot pove že ime – zahteva, da so drugi popolni ("Ne prenesem, da ljudje, ki so mi blizu, delajo napake"), družbeno predpisani perfekcionizem pa je prepričanje osebe, da drugi zahtevajo popolnost od nje ("Ljudje pričakujejo, da bom uspel-a v vsem, česar se lotim").

Profimedia

Od treh vrst se zadnji (tretji) šteje za posebej škodljivega. Številne raziskave za to vrsto perfekcionizma namreč dokazujejo "dosledne in močne povezave z nešteto škodljivimi učinki na duševno zdravje, vključno z depresijo, anksioznostjo, motnjami hranjenja in medosebnimi težavami".

Svet od vas nič ne pričakuje, zaupajte sebi

"Ljudje z družbeno predpisanim perfekcionizmom dojemajo, da drugi zahtevajo in zahtevajo, da so popolni," je povedala psihologinja Sabrina Ge. Ta nekdo "drugi" se lahko nanaša na določene ljudi, npr. partner ali starš, lahko pa se nanaša tudi na osebe, ki jih ta oseba ne pozna, ali ljudi na splošno, denimo ves svet.

Nekatere raziskave kažejo, da se hčere na splošno počutijo bolj čustveno oddaljene od svojih očetov.

Nekatere raziskave kažejo, da se hčere na splošno počutijo bolj čustveno oddaljene od svojih očetov.

Profimedia

Psihologi so raziskavo opravili med 456 udeleženci, na vprašalniku z različnimi vprašanji so ti ocenjevali lastno stopnjo omenjenih treh vrst perfekcionizma. Udeleženci so izpolnili dve različici vprašalnika – eno za mamo in eno za očeta.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord