N.Z. | 4. 5. 2023, 11:51

Prijatelj fanta, ki je v Beogradu ubil osem učencev in paznika, s skrb vzbujajočo objavo na Instagramu (mnenje psihologinje)

profimedia

Potem ko je včeraj skoraj 14-letnik, ki obiskuje sedmi razred, v šolo prišel z očetovo pištolo in ubil osem učencev in varnostnika, ranil pa učiteljico zgodovine in še več učencev, so družbena omrežja završala.

Nekateri odzivi so bili pričakovani. 

Veliko je bilo izrazov sožalja, zaskrbljenosti, pa tudi ogorčenja nad dejstvom, da se je kaj takšnega sploh lahko zgodilo. Po drugi strani pa so mnogi dvignili obrvi potem, ko so zaokrožili posnetki objav vrstnikov storilca.

Med slednjimi je bila tudi objava njegovega prijatelja. Ta je v Instagram zgodbi objavil fotografijo mladoletnega morilca in jo opremil z emotikoni treh kron in dveh pištol. Nič manj skrb vzbujajoči niso bili še nekateri zapisi mladoletnikov na TikToku.


Na srbskem portalu Žena so o tem zaskrbljujočem dogajanju povprašali šolsko psihologinjo Branko Tišmo.

"To je seveda nedopustno. Otroci reagirajo na različne načine, saj veste, zdaj je potrebno spremljati, kako se bodo drugi otroci odzvali in da takšno vedenje ne postane nekakšen vzor. O tem se gre pogovoriti tako v družinah kot v šoli, iz katere je otrok. To isto pa velja tudi za vse ostale. Gre za temo, o kateri bi se morali pogovarjati, o posledicah takšnega ravnanja, pa tudi o tem, kdo in kakšni so naši vzorniki," je povedala in dodala: "Takšni odzivi so zaskrbljujoči, ampak otroci se pogosto odzovejo nepremišljeno. Dogodek je sprožilec, da bodo zdaj vsi na različne načine izražal svoje mnenje in izkazovali odnos do tega, kar se je zgodilo. Otroci te starosti pogosto ne razmišljajo o posledicah, ampak zgolj reagirajo, ne da bi se zavedali resničnih posledic."

profimedia

Povedala je tudi, da so otroci danes precej bolj zaščiteni pred slabimi stvarmi sveta, zato pogosto ne razumejo, kaj se je točno zgodilo.

"Potrebno jim je razložiti, da je to nesprejemljivo in da obstajajo drugačni načini reševanja težav. Problemi se ne rešujejo tako kot v filmih in v domišljijskem svetu. To so resnični ljudje in to se je res zgodilo in o tem moramo govoriti z otroki. Zdaj je vsem težko in verjamem, da bi lahko otroci, ki imajo različne razvojne težave, pri čemer ni nujno, da gre za velike težave, to videli kot način, kako se postaviti zase. To, kar jih moramo zdaj podučiti, je, da težave na ta način ne izginejo, temveč nastanejo le nove, še večje," je povedala psihologinja Tišma.

Vprašanja porajajo še več vprašanj

Psihologinja je za srbsko Ženo še povedala, da ne more zares komentirati primera.

"Težko je komentirati tako grozovit dogodek in ob tem imeti odgovore na vsa vprašanja, saj ta porajajo nova vprašanja, odgovorov pa ni, ker se je zgodilo nekaj strašnega, kar je posledica verižne reakcije minulih dogodkov in vplivov. Ta trenutek ima vsak svoje mnenje, ker gre žal za ekskluzivno novico. Zdaj slišimo o tem, da je vzgoja napačna, da je narobe to ali ono, ampak kar koli je že bilo narobe, tako se enostavno ne gre odzvati! Otrokom moramo postaviti neke meje!"

Psihologinja je nato še povedala, da so vsi v šoku, saj česa takega niso pričakovali v lastni sredini.

"Zdaj gledamo vse to, se sprašujemo, kdo in kaj je imel takšen vpliv na tega otroka, da je storil, kar je storil. Sprašujemo se, kako oblikovati svoja stališča, moralo, etiko, kaj je dovoljeno, kaj ne, vse to so vprašanja, ki se zastavljajo in na katera nimamo odgovora. In ne gre samo za eno družino, ampak je vpletenih veliko družin. Vsi otroci, ki so bili tam ... Veliko vprašanj ostaja neodgovorjenih ... Zgodila se je velika tragedija, ki se ne bi smela zgoditi, in veliko vprašanje je, kaj lahko storimo, da se kaj takšnega nikoli več ne zgodi."