P. F. | 7. 10. 2023, 07:01
Ste že spoznali psihološki vprašalnik za srečnejše življenje? Preverite, kateri tip osebnosti ste
Ste pripravljeni na samospoznavanje? Vprašalnik, ki nam pomaga ugotoviti tip osebnosti, je oblikovan tako, da prepozna naše močne točke, značilnosti in preference.
Naša osebnost se oblikuje glede na biologijo in okolje, ki smo mu kot otroci izpostavljeni, nato pa ostaja načeloma konsistentna vse naše življenje. Če si zamislimo neko osebo in prepoznamo njene karakteristike, na primer "Ta oseba je radodarna in prijazna, ampak tudi nagnjena k perfekcionizmu" ali pa "Do prijateljev je zvesta in zaščitniška", s tem opišemo del njene osebnosti.
Obstaja sicer veliko definicij, kaj osebnost je, večina pa se osredotoča na vzorce vedenj in karakteristik, ki nam pomagajo predvideti ali pojasniti, zakaj in kako se neka oseba obnaša. Zadnje čase se na internetu pogosto pojavljajo oznake, kot so INTJ, ESTP, ENFJ in podobno. Celo Tinder, aplikacija za zmenke, ponuja možnost, da svojim potencialnim zmenkom vnaprej sporočimo, kakšen tip osebnosti smo, tako da izberemo eno od teh oznak. Poglejmo si, kaj te kratice pomenijo.
Psihološki vprašalnik za srečnejše življenje
Kratice se nanašajo na indikator tipov osebnosti Myers-Briggs Type Indicator oziroma s kratico MBTI. Vprašalnik, ki nam pomaga samodiagnosticirati tip osebnosti, je oblikovan tako, da prepozna naše močne točke, značilnosti in preference. Razvili sta ga intelektualki Isabel Myers in njena mama Katherine Briggs v 40. letih prejšnjega stoletja, danes pa velja za enega svetovno najbolj uporabljenih psiholoških vprašalnikov. Osnovan je na teorijah psihoanalitika Carla Junga, izumiteljici testa pa sta verjeli, da bodo lahko ljudje na podlagi rezultatov lažje vedeli, katera služba je prava zanje in s katerimi ljudmi so bolj kompatibilni, kar vodi do bolj zdravega in srečnejšega življenja.
Glede na rezultate nas vprašalnik razvrsti v eno izmed 16 kategorij oziroma osebnostnih tipov. Noben tip ne velja za boljšega ali slabšega, gre le za to, da se z njim podučimo o naših lastnostih in se tako bolje spoznamo. Razdeljen je na štiri glavne kategorije:
Ekstrovert - Introvert (E - I)
Teorijo o ekstrovertiranosti in introvertiranosti je prvi razvil Carl Jung, ko je opisoval, kako se ljudje odzivajo na svet in dogodke okoli njih. MBTI vprašalnik predpostavlja, da so ekstroverti bolj nagnjeni k akciji in udejstvovanju v svetu, raje se družijo z ljudmi in imajo občutek, da jih druženje napolni z energijo. Vsi imamo do neke mere razvite tako značilnosti introverta kot ekstroverta, se pa običajno nagibamo bolj na eno ali drugo stran.
Razumen - Intuitiven (S - N)
Ta dva nasprotna pola predstavljata način, kako ljudje zbirajo informacije, ki jih prejmejo od zunaj. Tako kot pri ekstrovertiranosti in introvertiranosti to ne pomeni, da delujemo zgolj na en način, izpostavljen je tisti del, ki za nas prevladuje. Tisti, ki spadajo med bolj razumne tipe, posvečajo pozornost zunanjosti in resničnem dogajanju okoli njih, ki ga lahko zaznajo skozi čute. Intuitivni ljudje posvečajo več pozornosti vzorcem in vtisom, ki jih prejmejo iz okolja. Radi sanjarijo, razmišljajo o različnih možnostih in razvijajo abstraktne teorije.
Razmišljujoč - Čuteč (T - F)
Kategorija se nanaša na vprašanje, kako ljudje sprejemajo odločitve - ali delujejo bolj na podlagi objektivnih dejavnikov in informacij ali se ravnajo bolj po svojih občutjih. Nekateri ljudje so namreč bolj konsistentni in odločitve sprejemajo na neosebni ravni, medtem ko drugi pri odločanju upoštevajo svoja čustva.
Ocenjujoč - Zaznavajoč (J - P)
Zadnja kategorija zbira informacije o tem, kako se ljudje soočajo z zunanjim svetom. Nekateri imajo radi jasno strukturo in so bolj nagnjeni k ocenjevanju, medtem ko so tisti, ki bolj zaznavajo, bolj odprti, fleksibilni in prilagodljivi.
Kombinacije različnih kategorij nas razdelijo v 16 osebnostnih tipov. Kateri ste vi?
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del