L. PA. | 14. 6. 2023, 07:00

Temna plat materinstva: ste se tudi vi ob prvem stiku z novorojenčkom počutili prazno?

Profimedia

Glede na britansko raziskavo ima ena od desetih mater težave s povezovanjem s svojim otrokom takoj po porodu. O tem je pred časom spregovorila tudi slovenska vplivnica Katka Bogataj.

Kot poroča Guardian, je britanska fundacija Parent-Infant Foundation nedavno opravila raziskavo, v katero je bilo vključenih več kot tisoč mater.

Ugotovili so, da ima ena od desetih mater težave pri vzpostavljanju stika in povezanosti z lastnim otrokom takoj po porodu, večina pa je izpostavila tudi, da v zvezi s tem od zdravstvenega osebja ne dobijo nobenih informacij.

Anketiranke so povedale, da čutijo družbeni pritisk, da bi morale uživati v nosečnosti, in da velja prepričanje, da se vez z otrokom po porodu vzpostavi sama od sebe. Ko se to ni zgodilo, so se počutile krivo in prestrašeno.

O tem je pred časom na družbenih omrežjih spregovorila tudi vplivnica in LGBTQ aktivistka Katka Bogataj, ki se je z ženo Katjo lani razveselila hčerke Hane Julije.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by K A T K A B O G A T A J (@katkabogataj)

"Počutila sem se povsem prazno ..."

"Preden so mi jo položili v naročje, sem se tresla od navdušenja in veselja, polna pričakovanja za ta poseben trenutek, ko jo dobim k sebi. Vedno ti vsi rečejo, kako je to nekaj najlepšega, kako te prevzame ljubezen in toplina. Pa ne, da me ni, daleč od tega, ampak poleg ljubezni je bilo zraven še veliko drugega," je besede vplivnice citirala revija Ona.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by K A T K A B O G A T A J (@katkabogataj)

"Ko sem jo zagledala, so se mi ulile solze. Ampak v moji glavi je bil nered, ker se nisem počutila povezana z njo. Gledala sem jo in se spraševala, ali jo bom sploh lahko imela rada. Ali bo ona imela rada mene. Ali mora biti tako. Zdela se mi je najlepša, ampak po drugi strani mi njen vonj sploh ni ustrezal! In namesto polno sem se za sekundo počutila povsem prazno."

Katka je še zapisala, da ji je, čeprav ima svojo punčko zdaj najraje na svetu, žal, da se ne govori več o tem trenutku, ko vez ni instantna.

Profimedia

Tamora Langley iz fundacije, ki je opravljala raziskavo, pravi, da je razumljivo, da je osebje v porodnišnicah pod velikim časovnim pritiskom, a da bi si nujno morali vzeti dovolj časa za preverjanje čustvenega in fizičnega stanja mladih staršev.

"Z ustreznim treningom bi moralo imeti vedno več zdravnikov in osebja sposobnih imeti pogovore o čustvenih vezeh in povezovanju. Starši, ki imajo s tem težave, morda potrebujejo pomoč specialista na področju odnosov med starši in dojenčki, a to lahko pridobijo samo, če imajo sploh pogum spregovoriti. Moramo razbiti ta mit o popolnem staršu, tako da nosečih žensk in mladih mam ne bo več sram prositi za pomoč."

71 % mater bi si želelo več podpore

V raziskavi je bilo ugotovljeno še, da bi si 71 % sodelujočih mam med nosečnostjo želelo več podpore in smernic glede tega, kako se povezovati s svojim otrokom, 63 % pa jih je dejalo, da se med predporodno nego z njimi ni nihče pogovarjal o tem.

Profimedia

Andrew Whitelaw, zaslužni profesor neonatalne medicine na Univerzi v Bristolu, meni, da se v zadnjem času več govori o morebitnih psihiatričnih problemih pri materah, saj je samomor najpogostejši vzrok umrljivosti mater v Združenem kraljestvu, to pa bi lahko pomenilo, da babice ne želijo povečevati stresa bodočih mamic pred porodom z opozarjanjem na morebitne težave pri povezovanju z otrokom.

Po njegovem mnenju je najbolj učinkovit način za spodbujanje povezovanja med materami in otroki osebni stik, vključno s tem, da otroka kakšno uro po porodu položijo na materine prsi.