N. V. | 18. 4. 2024, 08:00

Kako se izboriti za višjo plačo? (Prinašamo 6 nasvetov)

Profimedia

Vemo, kako težak je lahko ta korak, zato podajamo nasvete, ki vam bodo pomagali.

Svetovne krize, inflacija in drugi dejavniki vplivajo na gospodarsko stanje. Spremembe v ekonomskem smislu se odražajo tudi v vsakdanjem življenju. Vse se je podražilo in pogosto tudi plača ne zadošča več za vse. Zdi se, da živimo v času, ko denar potrebujemo bolj kot kdaj koli prej.

Zato morate poznati načine, ki vam bodo pomagali v boju za višjo plačo. Izbrali smo šest trikov, s katerimi boste lažje prišli do povišice tudi takrat, ko je gospodarska situacija težka.

Profimedia

1. Izberite pravi čas

Pomembno je, da delodajalcu daste vedeti, da spoštujete podjetje in stanje v podjetju. Zato ne zahtevajte povišanja plače, če je podjetje ravno izšlo iz krize ali ko so napovedana odpuščanja.

Ob pravem času zahtevajte sestanek, da bi razpravljali o vaši uspešnosti. Nato subtilno poskusite načeti temo o morebitnem povečanju plače.

2. Načrtujte pogovor vnaprej

Tovrsten pogovor ni enostaven, ampak zelo pomemben, zato se je dobro nanj malo pripraviti. Preglejte najpomembnejše točke, o katerih želite govoriti, in načrtujte svoj govor, pri čemer naj vam pomaga nekdo od vaših bližnjih. 

3. Utemeljite svoje zahteve

Preden pridete k svojemu šefu ali delodajalcu in prosite za povišico, naredite nekaj raziskav in ugotovite, kakšne so plače za vaš položaj drugje. Hkrati pa ne imejte nerealnih pričakovanj, ki jih je nemogoče uresničiti.

4. Pokažite svojo vrednost

Ko zahtevate višjo plačo, bodite pripravljeni, da boste morali delodajalcu navesti razloge, zakaj bi vam dal povišico. Pokažite mu svojo vrednost in kako prispevate k razvoju podjetja. Naštejte nekaj svojih dosežkov in ciljev, ki bodo delodajalca dodatno motivirali, da se odloči za povišanje vaše plače.

5. Pomislite dlje od plače

Če vaš delodajalec zavrne vašo prošnjo za povišico, ne mislite, da je vašega boja konec. Obstajajo tudi drugi načini, da dobite, kar želite. Če vam prvotni načrt za povišico ne uspe, še vedno obstajajo alternative. Pogajajte se za fleksibilnejši delovni čas ali več letnega dopusta, priporoča Mixer.hr.

6. Imejte načrt B

Če se vaš načrt ne izide, je vedno dobro imeti druge možnosti. Naj vas ne bo strah prositi za naslednji sestanek čez šest mesecev, do takrat pa naredite vse, da dosežete zadani cilj. Včasih lahko tudi zamenjava podjetja prinese višjo plačo, zato razmislite tudi o tej možnosti.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord