Uredništvo | 19. 7. 2023, 10:00
Odšli na počitnice v Albanijo in se vrnili besni: "Dobro se pripravite, doživeli boste šok!"
"Šli smo tja enkrat in nikoli več," med drugim pravijo razočarani turisti.
Glede na vse višje cene v priljubljenih poletnih turističnih destinacijah, kot sta Hrvaška in Grčija, marsikoga zamika, da bi šel raziskovat še kaj drugega. Kot ena cenejših opcij se tako vse pogosteje pojavlja Albanija, tudi med srbskimi turisti.
Vendar pa sodeč po objavah, ki so se nedavno znašle v Facebook skupini "Letovanje v Albaniji", ti letos tam niso dobili tega, kar so pričakovali, sploh če vzamemo v obzir razmerje cena-kakovost, poroča srbski portal Nova.rs.
"Tole je mala recenzija po treh dneh v mestu Himare. Visoko so poleteli, a bodo še hitreje padli. Gremo po vrsti. Mestna plaža je neurejena, nikjer wc-ja, nikjer kabine za preoblačenje in edina zastonj cona v celotnem predelu. Plaža Spilje je katastrofa, nikjer tuša, kabine, wc-ja. Lokali non stop, voda umazana, ležalniki 10-13 evrov. Plaža malo bolj urejena, ampak tudi dražja. Plaža Limani je urejena in vredna svojega denarja, ležalniki 15 evrov, pivo 4.30 evra 0.33 l, hrana ni kot v kakšni luksuzni restavraciji, je pa kakovostna. Veliki minus so senčniki, ki vas sploh ne zaščitijo pred soncem, kot da jih ni. V glavnem, cene so res visoke že v trgovinah, kaj šele v restavracijah. Tako da, kdor želi v Himare, naj se finančno dobro pripravi, da ne bo doživel šoka. To je naš prvi vtis," je svoje bivanje v Albaniji izčrpno opisal eden od srbskih turistov.
Podrobno je preostale člane skupine o cenah obvestil tudi nek drug turist. "Ležalniki stanejo 10 evrov, ampak smo jih mi zakupili skupaj z apartmajem. Pijača v restavraciji: 2-2,5 evra sok, 2,5-3,5 evra pivo, hrana: 8-10 evrov pica ali neka mesna jed. V trgovinah so stvari drage, pa tudi cene stalno dvigujejo. Kilogram lubenice stane 0,8 evra, češnje 4 evre, kruh 1,30 evre, mleko 2 evra 1,4 litre, sladoledi so še kar poceni, 1 evro, edino tisti malo boljši, kot je recimo Magnum, so 2,5-3 evre, palačinke z Nutelo so 2 evra, če želite zraven še piškote, pa 2,5 evra."
"Nič ne dajo zastonj"
Srbski turisti so očitno pričakovali, da bodo v Albaniji bivali zastonj oziroma za drobiž, kajti po poročanju Nove.rs so se zgražali tudi nad tem, da Albanci "nič ne dajo zastonj".
"Ležalniki so med 10 in 25 evrov. Na mestni plaži so 25 evrov, pa v vodi plava trava, edina atrakcija je neka vodna gugalnica. Šli smo tja enkrat in nikoli več," je napisala ena od članic skupine, drugi pa se je pridušal, da bi "za denar, ki ga je pustil v Ksamilu, lahko celo družino peljal na Bali."
Tudi z letoviščem Saranda niso bili pretirano zadovoljni. "Poleg ležalnikov ti ne dajo nič. Po mojem mnenju bi ti lahko za ta denar vsaj pripravili ležalnike in bili ob tem malo bolj prijazni. Nimam pojma, zakaj vsi govorijo o nizkih cenah in lepih plažah, če pa v Sarandi sploh ne moreš do plaže, pa še dražje je kot Grčija."
In ko so se že dodobra spihali v zvezi s cenami in nekakovostnimi storitvami na plažah, so pokomentirali še hrup, kajti mesta, ki naj bi bila primerna za mirne družinske počitnice, so menda daleč od tega.
"Himare ni malo, mirno mesto. Ko to pišem, je polnoč že mimo, pa iz skoraj vsakega avtomobila slišim preglasno glasbo, ognjemet, motorje in vse ostalo ... to traja dolgo v noč. Verjetno je bolje na območjih, ki niso tako blizu ceste, ampak to potem pomeni, da niti plaža ni blizu," je zapisala članica skupine, ki pa je bila kljub temu ena redkih, ki je izpostavila še pozitivne plati letovanja v Albaniji. "Sprehajališče je malo in ljubko, dosti je lokalov, ljudje so prijazni, morje lepe barve, na plažah pa ni pretirane gneče, ker jih je veliko na kupu."
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del