L. PA. | 10. 8. 2023, 07:00

Se odpravljate z avtodomom po Evropi? Preverite, kje imate zaradi divjega kampiranja lahko težave

Profimedia

Ponekod vas lahko kaznujejo že za krajši spanec v vozilu, če spite na zasebni posesti, pa lahko kazen dobi tudi lastnik posesti ...

Ob poslušanju pustolovskih zgodb prijateljev in znancev, ki se na počitnice odpravijo kar z avtodomom ali kombijem ter prenočišča na poti iščejo po navdihu, vas je bržkone že zamikalo, da bi se na podobno pustolovščino podali tudi sami.

Pred kratkim sta za Metropolitan.si spregovorila Nastja Rajar in Rok Tomšič, ki sta ljubezen do avanturističnih počitnic popeljala še korak dlje, saj že tri leta živita v avtodomu in potujeta (večinoma) po Evropi.

Slovenska popotnika sta nam tedaj tudi zaupala, da nista še nikoli prespala v kampu, na parkirišču za avtodome ali kjerkoli, kjer bi morala za prenočevanje plačati.

To ne pomeni, da kampirata na črno, vendar pa je po njunih besedah povsod v Evropi, razen v Sloveniji in na Hrvaškem, v avtodomu dovoljeno parkirati in prenočiti, če v bližini ni posebnega znaka, ki bi to prepovedoval.

Najstrožje Slovenija in njene bližnje države

Preverili smo, ali to drži. Na spletni strani Camper Guru boste našli izčrpna pravila za divje kampiranje v Evropi, iz katerih je razvidno, da je v večini Evrope res dovoljeno vsaj prosto parkiranje avtodoma ali kombija, če že ne divje kampiranje.

Države s strogimi regulacijami, kjer lahko za divje kampiranje ali prenočevanje v avtodomu ali kombiju dobite celo kazen, so Slovenija, Hrvaška, Avstrija (samo na določenih območjih), Švica (samo na določenih območjih), Črna gora, Srbija, Nizozemska in Islandija.

Hrvaška je ena najstrožjih držav v Evropi, kar se tiče divjega kampiranja, saj vas lahko kaznujejo že za krajši spanec v vozilu. Če spite na zasebni posesti, pa lahko kazen dobi tudi lastnik posesti.

Najbolj napredna "kamperska" država pa je po informacijah Camper Guru Francija, ki ponuja številna občinska mesta za brezplačno kampiranje, opremljena s stranišči in pitno vodo. 

Kam torej na potovanje?

Metropolitan

Popolnoma brez skrbi ste lahko v skoraj vseh skandinavskih in baltskih državah: Norveški, Švedski, Finski, Litvi, Latviji, Estoniji; pa Belorusiji, Ukrajini, Moldaviji, Romuniji, Bolgariji, Turčiji, Armeniji, Azerbajdžanu, Albaniji, Irski ter Bosni in Hercegovini. Ta prepoveduje le kampiranje znotraj mest.

Države Italija, Severna Makedonija, Grčija, Slovaška, Poljska, Češka, Madžarska, Nemčija, Belgija, Francija, Andora, Španija, Portugalska in Velika Britanija pa so na zemljevidu uvrščene v vmesno območje. To pomeni, da je parkiranje divjih kamperjev sicer dovoljeno, ni pa nujno, da lahko pred avtodom ali kombi kjerkoli postavite mizo, stole, tendo in ostale pripomočke, kar šteje za kampiranje. V Belgiji vam to na eni lokaciji sicer dovolijo le za eno noč, na Portugalskem pa za dve, razen v regiji Algarve, kjer so pravila strožja.

Pri Camper Guru še opozarjajo, da so pravila za divje kampiranje običajno strožja v visoki poletni sezoni, torej julija in avgusta, sploh na destinacijah, ki poleti pričakujejo obilo turistov, in da se kampiranju poskušajte izogniti na območju narodnih parkov ter plaž.