A. B. | 26. 4. 2023, 07:32

Bazen ali hladna osvežitev v naravi - strokovnjak o tem, kaj je zagotovo slabša izbira

Profimedia

Kopanje v "divjini" je v zadnjem času eden izmed bolj priljubljenih načinov ohladitve. Ampak še preden se potopite v jezero, preberite, ali je vaša izbira boljša kot obisk kopališča. 

Kopanje na prostem ni le prijeten način uživanja v soncu, svežem zraku in zelenem listnatem okolju, temveč lahko pomaga tudi pri odpravljanju stresa in dvigu endorfinov. To ustvarja občutek dobrega počutja, poleg tega pa tudi kuri kalorije in razgibava mišice, trdijo na CNN

A lahko na vas med kopanjem v naravnih kopališčih, pretijo številne nevarnosti, med drugim neprijetni hrošči in bakterije. 

A je po drugi strani tudi plavanje v bazenu povezano s številnimi tveganji. Najpogostejše bolezni so okužbe sečil, ušes in trebušne slinavke. Umazani bazeni lahko povzročijo tudi pekoč občutek v očeh in v njih se zadržujejo različne bakterije in mikrobi, vključno z urinom, blatom in znojem. 

Profimedia

A čeprav je jasno, da plavanje v zunanjih vodah prinaša drugačna tveganja kot kopanje v bazenu, odgovor na vprašanje, kje je varneje plavati, ni jasno na dlani. 

Strupene vode

Sestava vode na prostem se nenehno spreminja, kar je ključna razlika v primerjavi s tisto v bazenih. Temu sledeč so lahko v vodi lahko tudi fekalije in druge snovi, v katerih se zagotovo ne želite namakati. Po navadi so ob tovrstnih območjih postavljene table, s katerimi vas opozarjajo na nevarnosti. 

Modrozelene alge so vrsta bakterij, ki se naravno pojavljajo v jezerskih ekosistemih. V toplih poletjih se alge običajno razmnožijo in na površini jezera tvorijo prašnato zelene lise. Pri cvetenju modrozelenih alg se lahko sproščajo toksini, ki so škodljivi za ljudi in občasno smrtno nevarni za hišne ljubljenčke.

Plavanje v vodi, ki vsebuje cvetoče alge, ki sproščajo toksine, ali uživanje te vode lahko povzroči kožne izpuščaje, draženje oči, hude prebavne motnje, vročino ter bolečine v mišicah in sklepih.

Bakterije in virusi

Driska je najpogostejša bolezen, povezana s plavanjem v odprtih vodah, pogosto zaradi onesnaženja z odplakami. Zbolimo, če pogoltnemo onesnaženo vodo, ki lahko vsebuje bakterije in viruse, kot sta E.coli in norovirus.

Tudi podgane, ki živijo v kanalizaciji ob sladkovodnih rekah ali kanalih, lahko v urinu prenašajo bakterijski patogen Leptospira, ki povzroča leptospirozo (Weilova bolezen). "Do okužbe pride, če zemlja ali voda iz jezera, reke ali kanala, ki vsebuje urin okuženih živali, zaužijemo, pride v oči plavalca ali v ureznino," opozarjajo na CNN

Profimedia

Leptospiroza lahko povzroči poškodbe jeter in ledvic, če se ne zdravi, je lahko smrtna. Če se do dveh tednov po kopanju v reki ali kanalu pojavijo simptomi gripe ali zlatenice, je morda dobro, da zdravnika prosite za test na leptospirozo.

Študija iz leta 2018 je pokazala, da so ljudje, ki so plavali v morski vodi, pogosteje doživljali okužbe ušes, nosu, grla in prebavil kot tisti, ki so ostali na plaži. 

Zato je dobro, da se po kopanju v vseh zunanjih vodah umijete. 

Bazen je boljša izbira 

Z vidika vseh dejstev je bazen varnejše okolje za kopanje. "V bazenski vodi je ob ustrezni stopnji dezinfekcije s klorom in vzdrževanju pH veliko manjša verjetnost, da bo vsebovala nalezljive mikroorganizme, zato predstavlja veliko varnejše okolje za rekreativno plavanje," potrjujejo na omenjenem mediju. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol