Uredništvo | 16. 10. 2023, 20:00

Je slovensko letališče namenjeno le še eliti? Preverili smo cene pijače in hrane na njem, skoraj bi nas kap!

Bobo/Uredništvo/fotomontaža

Pred časom se je veliko govorilo o njegovi razširitvi, novi terminal zdaj imamo, kar je vsekakor spodbudno za naš zračni promet. A čakanje na vaše letalo vas bo pošteno udarilo po žepu.

Potniški terminal na letališču Jožeta Pučnika je zdaj brez dvoma zelo sodoben, slovensko letališče pa po novem veliko bolj daje vtis mednarodnega letališča, kot ga je prej. Pa vendarle, tisti, ki smo z njega odleteli v svet po veliki prenovi, nismo mogli, da ne bi opazili nadpovprečno visokih cen hrane in pijače - tako v zunanjem lokalu letališča kot v kavarni znotraj novega terminala.

Nismo edini

Kavarna se nahaja takoj ob brezcarinski prodajalni, v njej pa ponujajo običajni nabor napitkov in prigrizkov, kot je to navada na vseh letališčih po svetu. Od pic, sendvičev, prest in krofov do toplih pijač, sokov, piva in drugih pijač. Na voljo so tudi posebne ponudbe, denimo hamburger s pivom ali kava in torta, kjer določeno kombinacijo prigrizka in pijače prejmete za nižjo ceno. Letalski potniki tudi dobro vedo, da so letališke cene praviloma navite na vseh letališčih po svetu, in tu Ljubljana ni izjema. Pa vendar, kot piše veliko tujcev na potovalnem forumu Slovenia Travel Forum, so jih cene na slovenskem letališču zelo neprijetno presenetile.

Potnikom je v prenovljenem terminalu zagotovljena veliko prijetnejša izkušnja kot prej. A visoke cene le-to marsikomu pokvarijo.

Potnikom je v prenovljenem terminalu zagotovljena veliko prijetnejša izkušnja kot prej. A visoke cene le-to marsikomu pokvarijo.

M.P.

O ceni kave na ljubljanskem letališču se je razpisala tudi ameriška blogerka Terry Anzur, ki svoja potovanja predstavlja na blogu Strangers in the Living Room. Na slovenskem forumu je delila fotografijo kave v papirnatem lončku, ob tem pa vprašala: "Je to najdražja kava v Sloveniji?" Za majhno kavo z mlekom je na našem letališču namreč plačala 3,90 evra, poleg tega, kot je še delila, v lokalu ni bilo niti cenika: "Nisem vedela, da toliko stane, vse dokler mi je niso postregli."

Facebook/Slovenia Travel Forum/posnetek zaslona

Pod objavo so se oglasili mnogi turisti, ki so v zadnjem obdobju obiskali Slovenijo in tudi oni so delili svoje izkušnje s cenami na slovenskem letališču.

Monopol ponudnika

Ena od rednih obiskovalk Slovenije je zapisala, da cene na slovenskem letališču pred prenovo nikoli niso bile tako visoke in da je bila letos zelo presenečena nad njimi. Drugi so poročali, da takšnega oderuštva še niso doživeli ter tudi, da zaradi majhnosti letališča potnik nima nobene druge izbire, kot le eno kavarno (na večjih letališčih imajo potniki na voljo tudi restavracije s hitro prehrano kot sta McDonalds in Burger King). Spet drugi so se strinjali, da imajo ponudniki na letališčih monopol in lahko cene določajo popolnoma po svoji volji. "Vzemi ali pusti," je nekdo sklenil.

Prenovljeni terminal je tudi velika promocija Slovenije kot turistične destinacije.

Prenovljeni terminal je tudi velika promocija Slovenije kot turistične destinacije.

M.P.
M.P.

Preverili smo cene

Brez dvoma je prenovljeni terminal zelo estetsko urejen, na njem so promocijski otočki, na katerih promovirajo slovenske blagovne znamke, kot sta Medex in Piranske soline. Nekoliko manj "slovenska" je ponudba hrane, saj v kavarni terminala prevladujejo pice, toasti, ameriški krofi in hamburgerji. Razen toasta po ceni 5,5 evra, in preste s kremnim sirom za 6,20 evra, se hrana druge hitre hrane giblje od 7,9 evra navzgor (cene septembra 2023). Niti trikotni sendvič v plastiki iz hladilnika vas ne bo prišel nič ceneje, tudi ta stane 7,9 evra. 

M.P.

Za kombinirani meni, sestavljen iz hamburgerja in velikega točenega piva, je treba odšteti 20,9 evra, samostojna cena hamburgerja pa je 24,5 evra. Ameriški krof posut s čokolado je 4,2 evra.

M.P.
M.P.

V hladilniku ob lokalu je na voljo voda Dana - za litrsko plastenko je potrebno odšteti 3,5 evra (avtomatov, na katerih bi si potniki lahko sami napolnili svoje plastenke nismo opazili nikjer). Med brezalkoholnimi napitki prevladujejo gazirane pijače (fanta, kokakola, tonik itd.) v pollitrskih plastenkah po ceni 3,7 evra. Pivo v pollitrskih pločevinkah je 6 evrov, mala pločevinka piva iz slovenske mikropivovarne je 7,5 evra.

M.P.
M.P.
M.P.
M.P.

Kot je zapisal eden od obiskovalcev potovalnega foruma, je ob takšnih cenah bolje počakati na letalo ter si na njem naročiti pijačo, saj je ta celo "v zraku veliko cenejša", kar drugače ni tako.

Saj vam ni treba nič kupiti

Tudi takšnih mnenj ni manjkalo na forumu, a vseeno govorimo o hrani in pijači in ne o nekih luksuznih dobrinah. Kot kaže, v bodoče navadni smrtniki iz Trsta, Celovca, Gradca in Zagreba ne bomo leteli le zaradi veliko cenejših letalskih vozovnic, temveč tudi zaradi previsokih cen ponudbe hrane in pijače pri nas.

Žiga Živulovič/Bobo

Če že nimamo letališča kot Frankfurt, imamo pa vsaj tamkajšnje cene in na ljubljanskem letališču bi morali malo razmisliti o cenah. Na Švedskem, denimo, naj bi že v kratkem uvedli zamrznitev cen hrane v restavracijah na letališčih, s tem pa želijo ponudnikom preprečiti, da bi strankam zaračunavali oderuške zneske za hitro kosilo pred vkrcanjem.

Sendviči v letališki kavarni ponudnika Everest na atenskem letališču, kjer smo nedavno čakali na naše letalo, so med 5,20 in  5,80 evrov.

Sendviči v letališki kavarni ponudnika Everest na atenskem letališču, kjer smo nedavno čakali na naše letalo, so med 5,20 in 5,80 evrov.

M.P.

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del