Š. T. | 26. 3. 2023, 09:52

Ali bi pojedli kolač, ki ga natisne laser? (VIDEO)

Profimedia

Raziskovalci že desetletja premikajo meje, toda ali je mogoče industrijsko tehnologijo uporabiti za izdelavo pečenih sladic iz domače kuhinje?

Znanstveniki s tehniko 3D tiskanja izdelujejo potrošniško blago, kot so pohištvo in čevlji, človeški organi in celo raketa. Sedaj je, kot kaže, na vrsti tudi hrana. Strojni inženirji z ameriške univerze Columbia v New Yorku, ki stojijo za tem projektom, pravijo, da ima 3D tiskana hrana velik potencial za izdelavo kreativne, a okusne in hranljive hrane, ki je tudi okoljsko trajnostna.

Inženirji na Univerzi Columbia so v študiji, objavljeni v reviji NPJ Science of Food, pripravili cheesecake (sirov kolač) iz sedmih sestavin, ki so ga v celoti sestavili in spekli s pomočjo stroja za 3D tiskanje in, kar je novost, laserske tehnologije. Raziskovalci so povedali, da je bil to poizkus koraka razvoja praktične uporabe 3D tiskanja za mehansko sestavljeno hrano.

"Morda je ta beseda (3D tiskanje) povezana s stigmo. Običajno pri tiskanju pomislimo na industrijski postopek. Vendar je pomembno, da se zavedamo, da se to ne razlikuje od običajnega kuhanja, le da namesto sekljanja sestavin in vsega podobnega, stroj v bistvu le sestavi sestavine v obliki paste," je dejal soavtor študije Dr. Jonathan Blutinger za CNN.

Pri raziskavi podjetja Columbia Engineering izstopa to, da za kuhanje hrane med tiskanjem uporabljajo laserje. Metoda je natančna, saj kuharjem omogoča uporabo izjemno natančnih količin sestavin, ki se lahko iz trenutka v trenutek različno pečejo ali segrevajo.

V tej študiji so Blutinger in njegovi sodelavci pripravili eno samo, prilagojeno rezino sladice z okusi, kot so češnja, banana, arašidovo maslo in lešnikov namaz. Izdelava ene rezine je trajala približno 30 minut.

Profimedia

To bo verjetno pomenilo, da je kuhinjski tiskalnik hrane za domačo kuhinjo že nekaj korakov bližje realizaciji. Postopek bi se lahko uporabljal tudi za izdelavo prilagojenih obrokov za ljudi z omejitvami pri prehranjevanju, starše izbirčnih jedcev, športnike in oskrbovance domov za ostarele.

Za izdelavo 3D natisnjene hrane so potrebne brizgalke, primerne za živila, ki so premazane z užitnimi "črnili". To so sestavine, ki morajo biti dovolj mehke, da gredo skozi brizgalno tiskalno glavo, hkrati pa dovolj viskozne, da ohranijo svojo obliko.

Običajno 3D natisnjena hrana zahteva dodaten korak, kot je pečenje ali cvrtje, preden je pripravljena za uživanje, vendar ta novi sistem že med pripravo hrano speče (v tem primeru pito).

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol