L. PA. | 16. 9. 2024, 07:00
Ekskluzivne trgovine, zasebne šole, zgodovinske stavbe: to so najbolj elitne evropske stanovanjske soseske
Življenje v teh evropskih predelih res ni poceni ...
Povprečne cene stanovanj v Ljubljani so že dosegle nekaj več kot 4000 evrov na kvadratni meter, nekatera bolj razkošna stanovanja dosegajo celo ceno 8000 evrov na kvadrat, a ta za večino navadnih smrtnikov nedosegljiva številka se ne zdi več tako visoka, če jo primerjamo s cenami na kvadratni meter v nekaterih najbolj prestižnih evropskih soseskah.
Mednje po nekaterih podatkih spadajo Kensington in Belgravia v Londonu, 7. okrožje in Trocadéro v Parizu, celoten Monako, Principe Real in Chiado v Lizboni in še nekaj drugih. Poglejmo, kaj je na njih tako privlačnega, da privabljajo najbolj petične stanovalce z vsega sveta ...
Kensington, London
V tem prestižnem londonskem okrožju imajo poslopja ambasade, kronane glave in milijarderji ter spada med najprestižnejše predele mesta. Najbolj ekskluzivna ulica je Palace Gardens, cene hiš v Kensingtonu pa se gibljejo med štirimi in 40 milijoni evrov.
7. okrožje, Pariz
V tem imenitnem okrožju stojita znameniti Eifflov stolp in park Champs de Mars, kar verjetno pojasni cene nepremičnin, ki se začnejo pri dveh milijonih, lahko pa dosežejo tudi do 35 milijonov evrov. Stavbe so zgrajene v ikoničnem pariškem slogu (tako imenovana "Haussmannova arhitektura"), zato imajo ta del mesta radi najbogatejši Parižani, diplomati, pa tudi pripadniki globalnih elit.
Trocadéro, Pariz
Tudi pariški predel Trocadéro je priljubljen med bogataši. Ponuja najlepše razglede na Eifflov stolp in razkošne rezidence, za katere je treba odšteti med 10.000 in 30.000 evri na kvadratni meter.
Belgravia, London
V prestižni londonski Belgravii je za nepremičnino treba odšteti vse do 35 milijonov evrov. Predel mesta je priljubljen zaradi bližine Buckinghamske palače in stanovanjskih sosesk, kot sta Eaton Square in Belgrave Square.
Monako
Monako, glavno mesto majhne evropske kneževine Monako, je že sam po sebi sinonim za razkošje, bogastvo in glamurozno življenje.
Prestižno je kar celotno mesto, cene na nepremičninskem trgu pa veljajo za ene najvišjih na svetu, saj povprečna hiša stane 50.000 evrov na kvadratni meter. Po drugi strani ima Monako za bogataše enega najugodnejših davčnih sistemov na svetu.
Oud-Zuid, Amsterdam
Oud-Zuid je najdražje okrožje v Amsterdamu, kjer je med drugim Van Goghov muzej in številne ekskluzivne trgovine. Premožnim stanovalcem ustreza bližina kulturnega središča mesta, povprečna cena nepremičnine pa je med 1,5 milijona do 12 milijonov evrov.
Morda vas zanima tudi:
Sarria/Gervasi, Barcelona
V najprestižnejšem predelu Barcelone živijo poslovneži in premožne družine, njihove prostorne, razkošne hiše pa so vredne med 1,5 in 8 milijoni. V bližini je veliko zasebnih šol.
Principe Real, Lizbona
Principe Real v Lizboni, kjer bi morali za nepremičnino odšteti od enega do deset milijonov evrov, je priljubljena točka za bogate priseljence in globalne investitorje. Predel se ponaša z zgodovinskimi stavbami, prekrasnimi vrtovi in mondenimi butiki.
Chiado, Lizbona
Nekoč zgodovinski predel Lizbone je danes ena najbolj zaželenih točk v mestu. Kvadratni meter stane med 8.000 in 20.000 evri, elitna klientela pa pri nakupu stanovanj v tem delu portugalske prestolnice išče tudi dih jemajoče razglede.
Osrednji 1. okraj, Dunaj
Osrednji 1. okraj oziroma Innere Stadt na Dunaju je staro mestno jedro, v katerem najdemo največ trgovin razkošnih modnih znamk, znanih kavarn, palač in ekskluzivnih rezidenc. Življenje v tem predelu seveda ni poceni: povprečna cena za kvadratni meter je med 12.000 in 25.000 evri.
Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere