Ma.Po. | 13. 2. 2024, 17:14
Sloviti National Geographic se je slovenskemu pustovanju poklonil s "pošastnimi" fotografijami
Tokrat niso bili v ospredju kurenti. Jih poznate?
Pust, eden največjih kulturnih dogodkov pri nas, je pravi spektakel. Najbolj prepoznaven in mogočen je vsekakor slovenski kurent, a pustovanje ima poseben pomen tudi drugje v državi. Lep primer tega je zahodna Slovenija in kraji ob naši znameniti reki Soči. Festival ima v različnih slovenskih mestih različna imena in karakteristike, rdeča nit pa ostaja - to pa so pustne maske ali pošasti.
Po svojih pustnih maskah in pošastih je vse bolj znana tudi vasica Drežnica nad Kobaridom, pa tudi Magozd, Ukanje in Jezerc. Na t. i. Drežniškem pustu naj bi bile po pričanjih vaščanov najstarejše maske pri nas.
View this post on Instagram
Drežniške maske bi na splošno lahko razdelili na dve skupini, na "ta lepe" in na "ta grde". Tudi tu se domačini oblečejo v pisane, ročno izdelane kostume, si nataknejo maske ter preganjajo zimo. In prav od tu prihaja serija fotografij, ki jo je k članku National Geographic pred leti naredil slovenski dokumentarni fotograf Ciril Jazbec, ob letošnjem pustovanju pa je globalni medij fotografije poobjavil na svojem Instagramu.
Jazbečeve fotografije ponujajo vpogled v kulturni ritual, ki povezuje skupnost z njeno dediščino, je zapisano v omenjenem članku, katerega avtor je v Sloveniji živeči ameriški pisatelj in umetnostni zgodovinar Noah Charney.
View this post on Instagram
Jazbec objavlja v številnih tujih publikacijah, kot so omenjeni National Geographic, The New York Times, GEO, Leica Fotografie International in The British Journal of Photography. S svojimi fotografijami se je predstavil na več razstavah, zanje pa je prejel tudi več nagrad, med njimi leta 2013 Leica Oskar Barnack Newcomer Award, leta 2015 pa Magnum 30 under 30.