L. PA. | 25. 3. 2024, 06:00

To je razlog, da v nekaterih hotelih ne morete odpreti oken

Profimedia

Bi radi prezračili sobo? Kar sanjajte ...

Po dolgi in naporni vožnji do počitniške destinacije, bodisi z avtom, letalom ali vlakom, končno napoči trenutek, ki ste ga tako težko čakali: prispeli ste v hotelsko sobo. Soba je urejena, čista, postelja udobna ... skratka, vse je videti izvrstno.

Oprhate se, preoblečete v sveža oblačila in pripravljeni ste na počitek, še pred tem pa bi radi v sobo spustili malo zraka, saj se je zunaj medtem shladilo in prijetno pihlja.

V tistem presenečeni ugotovite, da so hotelska okna zapečatena, kar pomeni, da jih ne morete odpreti niti za milimeter. Edino zračenje, ki ga imate v sobi na voljo, je tako klimatska naprava. 

Če vam je to spoznanje nekoliko pokvarilo uživanje v prijetnem ambientu začasnega domovanja, niste edini. A hotelov z nefunkcionalnimi okni je v tujini vse več.

Najpogostejši so v ZDA, in to že kar dolgo: na Floridi vam bo hotelsko osebje, ko jim 'pojamrate' zaradi nezmožnosti zračenja sobe, denimo povedalo, da je to pač "ena od običajnih stvari tukaj", da so okna zapečatena zaradi vaše varnosti in vas poučilo o funkcijah klimatske naprave v sobi. Po podatkih Peeryhotel.com imajo ZDA le 15 % hotelov, v katerih se okna odpirajo v celoti.

Morda vas zanima tudi:

Tuji turistični novinarji pa omenjajo tudi druge lokacije: London, Pariz, Manchester, Hongkong ... "Zrak je imel vonj po postanem. Imel sem občutek, da je ta zrak predihalo na stotine gostov, sistem ventilacije pa ni kaj dosti pomagal. V takšnih situacijah postanem klavstrofobičen: želim si samo malo zraka. Na recepciji sem spraševal, ali obstaja ključ, s katerim bi se okna dalo vsaj malo odpreti, ali pa alternativna soba z normalnimi okni, a nisem imel sreče. Med spanjem sem se skoraj zadušil," bivanje v londonskem hotelu Hampton by Hilton opisuje Telegraphov novinar Nick Trend. Pridružuje se mu Tim Richards, pisec Travellerja.

"Sovražim bivanje v hotelih, kjer se okna ne odpirajo. In vse več jih je. Če vklopim klimatsko napravo, da ima soba vsaj malo zraka, se zbudim dehidriran, kot bi imel mačka. Če klimo izklopim, pa imam občutek, da se bom zadušil. V vsakem primeru je grozno. Mar ni tako, da naj bi bili hoteli nadomestni domovi? Toda kakšen dom ima okna, ki se ne morejo odpreti?" 

Obstaja kompromis?

Hotelsko osebje kot najpomembnejši razlog za to, da se okna ne odpirajo, navaja varnost. Zapečatena okna preprečujejo padce (in skoke) z višine in vstop nepovabljenih ali neprijavljenih obiskovalcev v sobo.

Če se okna ne odpirajo, sta boljši tudi zvočna izolacija in prihranek energije. Ob stalnem odpiranju oken namreč klimatska naprava deluje slabše, hotel pa ima višje stroške.

Najboljši kompromis med varnostjo in udobjem obiskovalcev so v resnici okna, ki se odprejo le do določene točke: dovolj, da lahko stanovalec hotela uživa v svežem zraku, vendar še vedno ne tako, da bi dopuščala vdore ali skoke z višine. Ta različica je vse pogostejša tudi v Evropi.

Toda nekateri hoteli se za to kombinacijo kljub vsemu ne odločajo, saj je strošek vzdrževanja pri oknih z možnostjo odpiranja kljub vsemu višji. Okna se zaradi odpiranja hitreje kvarijo, v hotelsko sobo pa lahko zanese prah in ostale zunanje delce, ki vplivajo na hitrejšo obrabo opreme.

Vsekakor je najbolj varno, da pred rezervacijo pokličete v hotel in se pozanimate, kakšna je njihova politika glede odpiranja oken. Če se okna ne odpirajo, to na spletnih straneh agencij namreč ne bo navedeno.