Marijana Podhraški | 28. 6. 2024, 07:00
Slovenec je domačo hišo spremenil v osupljivo mestno znamenitost z zdravilnimi učinki (FOTO)
Mimoidoči se zelo radi ustavijo pred čudovitim poslopjem v Radljah ob Dravi, mi pa smo tudi vstopili.
Če vas bo pot kdaj zanesla skozi Radlje ob Dravi, je tamkajšnji Rožni dvor (znan tudi kot Rosenhof, op.a.) turistična zanimivost, zares vredna ogleda. Ta 600 let stara stavba je med svojimi mogočnimi zidovi nekoč gostila grofe, od leta 1890 pa je dvorec v lasti družine Korat.
Klic preteklosti
Edi Korat, današnji lastnik, je stavbo leta 2008 prenovil ter ji s skrbnim pristopom in premišljeno prenovo vrnil prvinsko lepoto. Pred tem je živel v novi hiši nedaleč od Rožnega dvora. A kot nam je povedal ob našem obisku, ga je mogočna domača hiša, v kateri je preživel otroštvo, poklicala k sebi.
"Pri svojih takratnih 42. letih sem začutil, da je čas vrnitve, v hiši so še vedno živele zgodbe iz mojega otroštva in iz časa pred tem," nam je Edi iskrivo povedal med našim udobnim posedanjem v meščanskem hišnem salonu, kjer nam je za dobrodošlico tudi zapel.
"Ko te v zrelih letih pokliče rojstna hiša, se v tebi prebudi nostalgija spominov na otroška leta, ki si jih preživel med skrivnosti polnimi zidovi in urami iskanja skritih zakladov, ki ji v tako častitljivi zgradbi ne manjka. Slišim glas: Daj, pridi, pripelji spet življenje med moje stoletne zidove."
Razburljiva odkritja
"Pravijo, da je staro hišo najbolje podreti. Ne, s tem izgubiš vse zgodbe, smeh, veselje, otroški smeh, ljubezen in energijo, ki se pretakajo po sobanah in te spremljajo sleherni trenutek tvojega življenja, ti dajejo moč in navdih za novo pot," je prepričan naš gostitelj.
Veliko je raziskoval, hodil je tudi v pokrajinski arhiv v Gradec v Avstrijo, kjer so shranjeni vsi dokumenti o dvorcu: "Zanimalo me je, kaj se je s hišo dogajalo, kaj je bilo v njej. In potem sem prišel do odkritij, da so v 16. stoletju tu živeli grofje," je Edi razložil skupini radovednih in vidno očaranih obiskovalcev.
Med obnovo je v kamnitih stenah našel dragocene zaklade. "Raziskovalna žilica mi ni dala nikoli miru, nekoč sem našel čudovit starinski samokres, drugič bajonet, na podstrešju sem odkril staro sabljo iz Kraljevine Jugoslavije, na travniku pri prvotnem dvorcu sem med kopanjem 20 centimetrov pod površjem našel srebrnik nizozemskega vojaka iz 16. stoletja."
Okoli dvorca se je razvilo tudi zelo veliko legend, ena od njih pravi, da je v kleti skrivni tunel, ki naj bi vodil do gradu. Skozi tunel naj bi plemiči lahko pobegnili v primeru obleganja, ta podatek pa je le še bolj razburil našo domišljijo.
Vrt neštetih cvetočih vrtnic
Lastnik Edi nam je pokazal tudi vrt pred hišo, ki je pravzaprav nasad pušpanov, hortenzij in potonik. Posebnost vrta pa so vsekakor vrtnice, ki se vzpenjajo več metrov visoko po slikovitem balkonu, od koder se širi in čuti njihov omamni vonj. Rožni dvorec je znan tudi po svoji zdravilni energiji, ki blagodejno vpliva na obiskovalce, jih poživi in pomiri istočasno.
Tako na vrtu kot v notranjosti hiše prevladuje občutek brezčasnosti in lahkotnosti bivanja. Kot smo še izvedeli, se v prostorih hiše odvijajo številne prireditve, poslovna posvetovanja in tudi ogledi, ki obiskovalcem omogočajo popolno doživetje tega edinstvenega prostora.
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del