24. 3. 2022, 10:13

Beletrina na čelu kar treh razvojnih evropskih projektov

profimedia

Priprave na vsako prijavo potekajo vsaj dve leti pred nastopom nove perspektive, zato nič ni prepuščeno naključju.

Založba Beletrina je v začetku marca uspešno pridobila podporo na kar treh evropskih razpisih, in sicer za projekte ArtACT, LITMAG in Versopolis. Prva dva projekta je Beletrina kot vodilni partner uspešno prijavila prvič, tretjega pa vodi že osem let in je bila z njim na razpisu znova uspešna. S tem postaja Beletrina vodilna domača ustanova na področju vodenja evropskih projektov.

Izvršna direktorica Beletrine Alma Čaušević Klemenčič je ob izjemnih uspehih založbe na področju vodenja projektov EU povedala, da Beletrina že od leta 2014, ko je pridobila status samostojnega zavoda, aktivno snuje mednarodna partnerstva, zlasti s kulturnimi in umetniškimi akterji iz vse Evrope. »Založbi je v interesu profesionalizirati vse svoje dejavnosti, zato so nam pomembne tudi investicije v prijavo evropskih projektov. Priprave na vsako tovrstno prijavo potekajo vsaj dve leti pred nastopom nove perspektive, zato nič ni prepuščeno naključju.« Programski direktor Beletrine Aleš Šteger je dodal, da pri snovanju evropskih projektov zmeraj izhajajo iz potreb kulturnega področja. »Kaj nas v srži zanima? Katere anomalije in pomanjkljivosti zaznavamo na našem področju v evropskem kontekstu? Kakšni so lahko ustvarjalni in uresničljivi modeli za spremembe? Nikoli ne pišemo projektov zaradi projektov samih. Pišemo jih in se z njimi prijavljamo zato, ker dejansko obstaja potreba po spremembah.«

Da je založba Beletrina v evropskem kulturnem in kreativnem ekosistemu uveljavljena organizacija, pa je poudarila Barbara Rovere, strokovnjakinja na področju zbiranja sredstev, ki je sodelovala pri pripravi vseh treh projektov. »V veliko čast mi je bilo povabilo, da v novi finančni perspektivi Beletrinine uspehe s skupnim delom še nadgradimo. Ti zadnji uspehi pri kandidaturi na razpisih programa CERV in Ustvarjalna Evropa se mi zdijo izjemni: Beletrina v vseh treh projektih nastopa v vodilni vlogi in dokazuje, da je s svojimi razvojnimi projekti sposobna vedno znova suvereno konkurirati v evropskem merilu.«

Literarne revije in umetniški aktivizem

Tokrat je Beletrina prepoznala potrebe, ki se navezujejo na področje dokumentiranja in na razmerje med umetnostjo in aktivizmom, ter jih oblikovala v dva nova razvojna projekta mednarodnih dimenzij.

Prvi izmed njiju, projekt LITMAG (East European Literary Magazines 1945-2004: Testing the Boundaries and paving the way to democratization), bo financiran iz evropskega programa Državljani, enakost, pravice in vrednote (Citizens, Equality, Rights, Values – CERV), njegov cilj pa je odpraviti pomanjkljivost dokumentacije na področju evropskih literarnih revij, njihova analiza in ozaveščanje javnosti o vlogi, ki so jo nosile. Projekt se bo osredotočal zlasti na vzhodnoevropske literarne revije, ki so v obdobju po drugi svetovni vojni izražale nasprotovanje avtoritarnim in totalitarnim režimom in vplivale na demokratizacijo in pristop k Evropski uniji. 

Projekt združuje osem partnerjev iz šestih držav članic EU, in sicer iz Slovenije, Poljske, Avstrije, Madžarske, Litve in Italije. Namero projekta bodo partnerji izvajali z zbiranjem izvirnega gradiva, ustnih pričevanj ter oblikovanjem pridobljenega v interaktivno potujočo razstavo. Del projekta bo tudi tridelna serija predavanj o tematiki in izdaja knjižne publikacije, namenjene akademski in strokovni javnosti.

Beletrina bo vodila tudi projekt ArtACT (Art Activism in post-COVID Europe: A new agenda on methodology, artistic practices and stakeholder relations), ki ga bo podprl mehanizem Ustvarjalne Evrope za projekte sodelovanja.
 
S pomočjo aktivizma lahko preko umetnosti vplivamo na družbene spremembe – to načelo je osnova projekta ArtACT. Realiziral ga bo konzorcij petih kulturnih in umetniških organizacij iz Slovenije, Nemčije, Švedske, Belgije in Španije, ki bodo izvedle odmevne pilotne multidisciplinarne vseevropske umetniško-aktivistične projekte. V sodelovanje bo vključenih več kot 500 umetnikov z različnih področij, ki bodo vsak na svoj način prispevali k iskanju rešitev za osrednje družbene izzive našega časa. Zanesemo se lahko na to, da bodo nagovorili tako okoljska kot pomembna družbena in politična vprašanja.

Še tri leta Versopolisa

Poleg dveh povsem novih projektov pa bo Beletrina znova uveljavljala tudi pomen projekta Versopolis, za katerega so uspešno pridobili financiranje še za nadaljnja tri leta, torej za razdobje med letoma 2022 in 2025. Sredstva za projekt so – kot doslej – pridobili na enem od razpisov programa Ustvarjalna Evropa (Creative Europe), namenjenega evropskim platformam za kulturne operaterje, ki promovirajo uveljavljajoče se umetnike in umetnice.
 
V skladu s temi pogoji se bo v projektu ponovno združilo 30 kulturnih izvajalcev iz 21 držav EU in 7 držav zunaj EU, z namenom negovanja evropske poezije in nadaljevanja umeščanja poezije v kulturno in družbeno okolje. Projekt bo še naprej trajno izboljševal karierne možnosti neuveljavljenih pesnic in pesnikov, saj bo podpiral njihovo prepoznavnost in mobilnost. Versopolis je zavezan tudi literarnim festivalom, ki jim bo omogočil nadgrajevanje programa, hkrati pa bo povečal prisotnost evropske poezije na svetovnem kulturnem prizorišču in zanimanje za poezijo ter umetnost in kulturo na splošno. Ob osrednjih ciljih se je Beletrina zavezala tudi k širitvi platforme Versopolis na globalni ravni in razvoju blagovne znamke za predstavitev evropske poezije v svetovnem prostoru.
 
Projekt, ki bo cilje in naloge dosegel z izvajanjem raznolikih dejavnosti, je od leta 2014 podprl že 321 pesnikov iz 39 držav, ki pišejo v 32 jezikih. Baza izbranih vzhajajočih pesnic in pesnikov, prevajalcev in pridruženih festivalov je dostopna na spletni strani projekta, ki sicer ni le dokument aktivnosti projekta, marveč tudi spletna revija, osredotočena na sveže evropske glasove in avtorske pristope.
 
V okviru projekta Versopolis je doslej izšlo že osem brezplačno dostopnih elektronskih knjig ter zbornik dobrih praks projekta z naslovom Versopolis Manual. Ob številnih dejavnostih je nosilcem projekta uspelo izdati tudi zbirko evropske poezije Europe in Poems: Versopolis Anthology (Arc Publications, 2020), v kateri so zbrane pesmi 60 avtorjev, ki pišejo v 25 jezikih.
 
Da je projekt Versopolis odziven in fleksibilen, so partnerji dokazali še z zagonom treh pomembnih spletnih iniciativ, ki so potekale v zadnjih dveh letih. Leta 2020 in 2021 sta potekali dve ediciji Festivala upanja, v začetku letošnjega leta pa festival Krasnih novih literatur. Spletne iniciative so dosegle več kot milijon in pol ljudi.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol