La. P. | 22. 8. 2023, 06:00

Posodi mi svoje oči: kako lahko s pomočjo aplikacije polepšate dan neznancu

Profimedia

Aplikacija, ki sicer obstaja že od leta 2015, a je nedavno pritegnila pozornost uporabnikov TikToka in omrežja X, ima dobrodelno noto: skoznjo lahko "posodite" oči neznancem, ki vidijo slabše ali pa sploh ne.

Za vsako težavo se najde rešitev, pravijo večni optimisti – v tehnološki dobi pa lahko ta rek preoblikujemo tudi v "za vsako težavo se najde aplikacija". Če smo tehnološko spretni, si lahko z redno uporabo aplikacij precej olajšamo življenje, dobro pa je vedeti tudi, kako z njihovo pomočjo pomagati drugim.

Nedavno smo tako poročali o aplikaciji, ki vas med filmom opomni, kdaj je čas, da se odpravite na stranišče, še ena aplikacija, ki je nedavno pritegnila pozornost uporabnikov TikToka in omrežja X, pa ima precej bolj dobrodelno noto.

Gre za aplikacijo "Be My Eyes", ki, kot namigne že njeno ime, deluje na principu virtualnega posojanja oči neznancem, ki vidijo slabše ali pa sploh ne.

Aplikacijo je leta 2015 zasnoval Danec Hans Jorgen Wiberg z namenom, da bi prostovoljci, ki se registrirajo na aplikaciji, slepim in slabovidnim pomagali pri drobnih, vsakdanjih opravilih, od tega, da jim opišejo barvo neke srajce ali jim v trgovini preberejo, kdaj poteče tetrapak mleka.

Wiberg, ki je po poklicu mizar, je tudi sam slaboviden in skozi sodelovanje z danskim združenjem slepih je prišel do zaključka, da večina slepih in slabovidnih za drobna opravila, ki jim predstavljajo težavo, po videu klicu pokliče prijatelje ali družino.

Želel jim je omogočiti, da so pri teh opravilih bolj samostojni, ne da bi vsakič potrebovali pomoč svojih bližnjih. Za MMC RTV SLO je pred leti, kmalu po zagonu aplikacije, povedal, da se mu je eden izmed slepih prijateljev potožil, da mu gre na živce, da mora za povsem drobne reči ves čas nadlegovati bližnje.

@itsjessicajazmin

BE MY EYES App 🫶🏼

♬ original sound - jessica jazmin

Aplikacijo že uporabljajo tudi Slovenci

Odziv je po navedbah Guardiana presegel njegova pričakovanja, saj se je na aplikaciji registriralo približno 100.000 slepih in slabovidnih, ki potrebujejo pomoč, prostovoljcev, ki so pripravljeni pomagati, pa je več milijonov. To sicer zagotavlja vsem, ki potrebujejo pomoč, da jo bodo v vsakem trenutku zagotovo dobili, saj se na vsako prošnjo za pomoč odzove več sto prostovoljcev.

@katyseyes I dont always have an extra set of eyes. So i use #bemyeyesapp #blind #accessibility #disabilityawareness #apps #helpfulapps #learnontiktok @bemyeyesapp ♬ Good Vibes (Instrumental) - Ellen Once Again

Po drugi strani boste morali biti, če ste se odločili pomagati, v trenutku, ko se vam v aplikaciji zasveti prošnja za pomoč, zelo hitri, sicer vas bo prehitel kak drug prostovoljec.

Kot je Wiber še povedal za MMC, aplikacija ob namestitvi preveri jezik telefona in privzame jezik, ki ga govorite, ročno pa lahko nastavite še vse druge, ki jih poznate.

"Zelo koristno je, če znate več jezikov, pa ne le zato. Tudi zaradi časovnih omejitev. Ob štirih zjutraj Slovenca načeloma ne boste dobili, ker se prostovoljcem klice posreduje le med 7. in 22. uro po njihovem času. Če pa govorite angleško, se lahko tudi sredi noči povežete z nekom pod sijočim soncem," je dejal.

Leta 2017 je aplikacijo v Sloveniji uporabljalo 28 slepih ter 314 prostovoljcev, številke pa so od tedaj verjetno še narasle.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol