Uredništvo | 28. 10. 2023, 22:02 | Vir: STA

Ježkova nagrada v roke dveh nagrajencev, ki sta pustila svoj pečat na slovenski kulturi

Arhiv RTV Slovenija

Ježkova nagrada za življenjsko delo je bila posthumno podeljena znamenitemu Sašu Hribarju.

Letos RTV Slovenija praznuje dve pomembni obletnici, namreč 95 let Radia in 65 Televizije. V duhu slavja in veselja sta tako znana nagrajenca nagrad Franeta Milčinskega - Ježka za leto 2023 ter za življenjsko delo

Ježkova nagrada za leto 2023

Ker je na slovenskem popularnem glasbenem prizorišču stalnica že več kot 55 let in ker si ne predstavljamo glasbe brez njega, je Ježka za leto 2023 prejel Tomaž Domicelj. Domicelj se je v glasbene vode podal že kot mladenič, saj ga je gnala velika želja po ustvarjanju. Zelo kmalu je nato že stal ob boku uveljavljenim pevcem na Slovenski popevki. Znan je predvsem po tem, da je Slovencem s prepesnitvami približal poezijo ameriških in britanskih protestnih pesnikov in njihova življenja. Prav tako je vedoželjno spremljal dogajanje na svetovni glasbeni sceni, saj med poznavalci velja za potujoči leksikon.

Adrian Pregelj

V zajetnem avtorskem opusu najdemo veliko besedil za znane slovenske izvajalce, sodelovanja na festivalih pop, rock in narečne glasbe ter producentsko delo za velikokrat tudi mlajše izvajalce. Za arhiv RTV Slovenija nanizal več kot 400 posnetkov. K tej številki je treba dodati še na stotine skladb na njegovih malih ploščah, kasetah, albumih in kompilacijah ter posamezne koncerte.

"Domicelj misli povezuje v besedila, ki pozornemu poslušalcu nudijo osnovo za razmislek. Je piker, na trenutke oster, a vedno kritičen opazovalec okolice. Velikokrat se nas dotakne, ko se tega niti dobro ne zavemo, saj je mojster v podajanju podtonov," je o letošnjem Ježkovem nagrajencu zapisala žirija.

Žirijo so sestavljali Ivo Ban (predsednik), mag. Alenka Gotar, Patrik Greblo, Ingrid Kovač Brus, Nejc Jemec, Rajko Gerič in Igor Pirkovič.

Ježkova nagrada za življenjsko delo

Nagrado Franeta Milčinskega - Ježka za življenjsko delo pa je prejel znameniti Sašo Hribar, ki se je mnogim usidral v srce kot radijski voditelj brez dlake na jeziku. Hribar je bil utemeljitelj imitacije v vlogi satire in najbolj prepoznavna radijska osebnost, ki se je zapisala v zgodovino razvedrilnih oddaj na Slovenskem.

"Težko je najti besede, ki bi bile dovolj velike in globoke, da bi orisale vso veličino, vse barve, nianse, iskrivost in svetlobo, ki jo je imel Aleksander Sašo Hribar," je zapisala žirija.

"Bil je oddaja Radio Ga - Ga, oddaja Hri-bar, bil je voditelj, retorik, mislec, filozof, kolega, sodelavec, prijatelj, učitelj, svetnik. In še marsikaj več … Vedno zvest sebi, vedno na strani resnice in pravice, v katero je verjel in za katero se je boril."

Oddaja Radio Ga – Ga je preživela spremembe režima, spremembe države, spremembe vlad, trende, preoblikovanje medijskega prostora. V tej oddaji je Sašo povsem inovativno razvil obliko glasovnega oponašanja oziroma imitacije oseb, ki je postala idealni tip te zvrsti na Slovenskem.

Adrian Pregelj

Njegovi sodelavci v ekipi Radia Ga – Ga, ki so tudi njegovi učenci, bodo njegov duh, njegovo znanje podajali naprej. Sašo Hribar nam je zapustil izjemno umetniško zapuščino. A za Sašem je ostala tudi praznina. Ki se je ne bo dalo nikoli zares zapolniti. Ker je bil edinstven. Tako kot Ježek. Je bil Ježek. In je bil Sašo.

"Zato je odločitev komisije za Ježkovo nagrado, da se letošnja Ježkova nagrada za življenjsko delo posthumno podeli Aleksandru Sašu Hribarju, nekaj najbolj plemenitega, kar smo lahko naredili," sklenila žirija za podelitev nagrade Franeta Milčinskega - Ježka.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord