N.Z. | 12. 5. 2023, 12:53
To je hrvaška profesorica povedala dijaku, ki mu je bilo zaradi nastopa Let 3 nerodno
Ker so zadnji tedni šole za dijake eni najbolj stresnih, so na Tehniški srednji šoli na Reki pri uri hrvaškega jezika načeli lahkotnejšo temo: Evrovizijo.
Profesorica Tamara Šoić je dijake povprašala, kaj si mislijo o hrvaških predstavnikih na Evroviziji, pa se je oglasil eden od dijakov, češ da si 'ne želi, da bi Hrvaško zastopala skupina Let 3'. Seveda je učiteljico zanimalo, zakaj tako misli, dijak pa ji je odgovoril, da mu niso všeč, ker 'nosijo obleke'.
Svoj odgovor dijaku je profesorica nato zapisala še na svojem Facebooku, zato ga v nadaljevanju lahko povzamemo.
"Najprej sem jim povedala, da morajo razumeti koncept tekmovanja za pesem Evrovizije, da bi razumeli vednost pesmi Mama ŠČ. Gre za parado kiča in lahkotnih not, naši fantje pa so rokerji, ki trolajo to pompozno parado, a hkrati pošiljajo jasno protivojno sporočilo. Vsak si bo pesem razlagal po svoje, protivojno sporočilo pa je protivojno sporočilo. omenim Mati Pogum, Boga Marsa, Kiklopa in jih nato vprašam, ali niso vsa ta dela podvržena različnim interpretacijam? So, a sporočilo je še vedno isto. Da bi sporočilo doseglo večinoma pasivne poslušalce te oddaje, je nujno vnesti še dozo šoka. Nato sem potegnila asa iz rokava in ponovila snov o antidrami, gledališču absurda, ker jim je to kul, tako da bodo zlahka potegnili povezavo. Ena slabših tradicij Evrovizije je, da se občinstvu vedno prilagajamo in zapojemo v angleščini ali pa v najboljšem primeru v kakšnem hibridu angleščine in maternega jezika. Kje pa smo s takšnim pristopom običajno končali? Na poti domov po prvem polfinalnem večeru," je pogovor z dijaki opisovala profesorica in nadaljevala.
"Let 3 pa ne le da ne pojejo v angleščini, pojejo v maternem jeziku z uporabo palatla ŠČ (kar je bilo spet ponavljanje snovi). Ti palatli pa so tako značilni za naš jezik, markantni, močni in prav gotovo bo vsak to skušal poguglati in si jih zapomniti. Torej poleg poudarjanja lastne identitete, promoviranja lastnega jezika, šokiranja z nenavadnim nastopom pa pošiljajo še pomembno sporočilo. In to je zmagovalna kombinacija. Tega svojega sporočila tudi ne ponujajo na pladnju, ampak poslušalcu pustijo možnost (in oboževalci tekmovanja Evrovizije so radovedna bitja), da sporočilo poišče, se z njim poveže in pride do lastnih zaključkov. Navsezadnje je prav to naloga umetnosti. Na svoj način doživite umetnikovo videnje sveta, v katerem živimo. Če bi bila umetnost preprosta in površna, ne bi bila umetnost."
Svojo objavo na Facebooku je profesorica zaključila z naslednjimi besedami: "Poučevanje je tako enostavno. Le približati ga je treba dijakom. Kar se tiče umetnosti, pa ta doseže vsakogar, ki želi poslušati, gledati in čutiti. Tudi najbolj nezanimiva učna vsebina, skrbno zavita v življenjsko zgodbo, bo našla pot do učencev. Na koncu sem jim rekla: Ljubite svoje mesto. To mesto sva ti in jaz in vsi, ki jim je mar zanj. In nikoli ne prenehajte biti ponosni na kraj, iz katerega prihajate, in to vas dela dobre ljudi, sem jim rekla. Verjamem, da jim je potrebno le pokazati pot in to je vse. Potem bodo našli svojo pot, vendar si bodo zapomnili tisto, s katere so svoje potovanje začeli. ŠČ."
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del