Uredništvo | 19. 8. 2023, 07:00

So pri Zoomu pljunili v lastno skledo? Sprejeli bizarno odločitev, ki se ji čudi ves svet

Profimedia/fotomontaža

Podjetje, ki je za marsikoga sinonim za delo na daljavo, je te dni obvestilo svoje uslužbence, ki so od pisarn oddaljeni največ 80 kilometrov, da se bodo morali za vsaj dva dni na teden vrniti v pisarno.

Podjetje Zoom je danes za marsikoga sinonim za videokonference, ki so med pandemijo omogočale delo na daljavo. Pravzaprav po njegovi zaslugi številni še zdaj precej dela opravijo na daljavo, s sodelavci pa po potrebi komunicirajo s pomočjo videokonferenc, zato se morda zdi ironično, da je prav Zoom te dni obvestil svoje uslužbence, ki so od pisarn oddaljeni največ 80 kilometrov, da se bodo morali za vsaj dva dni na teden vrniti v pisarno.

V ZDA je popolnoma na daljavo še julija delalo približno 12 odstotkov vseh zaposlenih, Pri Zoomu pa so v preteklosti dejali, da bodo lahko delavci, ki to želijo, od doma delali, dokler bodo želeli.

Toda zdaj so, vse kaže, spremenili mnenje. "Verjamemo, da je hibridni način dela, kar pomeni, da zaposleni, ki živijo v bližini pisarn, pridejo tja dvakrat tedensko, da lahko v živo komunicirajo in sodelujejo s svojimi ekipami, najefektivnejši za zoom," je dejala Colleen Rodriguez, vodja globalnih odnosov z javnostmi pri Zoomu.

"Kot podjetje smo v boljšem položaju, da uporabimo svojo lastno tehnologijo in še naprej iščemo inovacije ter podpiramo stranke po vsem svetu," so po poročanju New York Timesa še povedali.

Četudi marsikoga zabava dejstvo, da se prav podjetje, ki je skorajda izumilo možnost dela na daljavo, temu zdaj (delno) odpoveduje, pa je Zoom z vpeljavo hibridnega načina dela v resnici precej pozen glede na ostala ameriška podjetja.

Googlovi zaposleni na mnogih lokacijah v ZDA so na primer morali začeti prihajati v pisarno trikrat tedensko že lani aprila, Applovi pa septembra. Prav tako je delo na daljavo večinsko prepovedal Elon Musk, ko je prevzel Twitter, zdaj znan kot X.