P. F. | 29. 4. 2024, 08:00

Velika skrivnost, ki že stoletja buri duhove: je res, da je Cerkev nekoč vodila ...

Profimedia

V zgodovini Rimskokatoliške cerkve se je zvrstilo več kot 200 papežev, ki naj bi bili vsi moški. Cerkev ne dopušča drugačne verzije, saj ženske ne morejo postati papež. Pa vendar, zgodovinarji že dolgo raziskujejo, ali je resnično obstajala ženska, ki ji je uspelo postati prav to - papež, vendar so jo poskušali izbrisati iz kolektivnega spomina.

Glede na vatikanske beležke je dozedaj vladalo Cerkvi 260 papežev - in prav vsi so bili moški. Pa so bili res? V srednjeveških časih naj bi obstajala 'papežinja' po imenu Joan. Legenda pravi, da se je preoblekla v moškega, saj je le tako lahko postala papež, vendar pa je njena skrivnost prišla na dan, ko je med procesijo spontano rodila. 

Koliko je v resnici znanega o 'papežinji' Joan? Bore malo, ostaja le legenda, saj Cerkev zanika njen obstanek. Glede na pričevanja je vladala med letoma 855 in 858, rojena pa je bila kot Johannes Angelicus v Mainzu, v Nemčiji. Kot otrok se je preselila v Anglijo, zato so jo zamenjevali za Angležinjo.

Izvorna legenda ženske ne imenuje, pripoveduje zgolj o tem, da je nekoč obstajala ženska, ki se je oblekla v moškega, da bi postala papež.

Izvorna legenda ženske ne imenuje, pripoveduje zgolj o tem, da je nekoč obstajala ženska, ki se je oblekla v moškega, da bi postala papež.

Profimedia

Zaljubila se je v angleškega meniha in z njim odpotovala v Atene, kjer se je prvič oblekla v moškega, da je lahko študirala. Nato se je preselila v Rim in se vzpenjala po lestvici v Cerkvi, iz notarke je napredovala v kardinala, dokler ni nazadnje zavladala kot 'papežinja'. Šele na koncu leta 858 je na dan prišla njena prava identiteta, ko je nepričakovano rodila otroka.

Zgodba se nadaljuje v različne smeri: nekateri pravijo, da je med rojevanjem umrla, drugi so prepričani, da so jo izpostavili javnemu ponižanju, jo odvlekli s konjem in kamenjali, nato pa obglavili. Izvorna legenda ženske ne imenuje, pripoveduje zgolj o tem, da je nekoč obstajala ženska, ki se je oblekla v moškega, da bi postala papež. Njen pravi spol je bil razkrit zaradi rojevanja med procesijo, nato pa je umrla. Obstaja še nekaj različnih verzij rokopisa, kjer Joan umre šele nekaj let pozneje, njen sin pa postane škof Ostie v Rimu. 

Iskanje dokazov, da Joan ni le izmišljena legenda, se nadaljuje do današnjih dni.

Iskanje dokazov, da Joan ni le izmišljena legenda, se nadaljuje do današnjih dni.

Profimedia

V 16. stoletju so tako učenjaki kot katoliški zgodovinarji začeli zgodbo o Joan obravnavati kot fikcijsko pripoved. V Cerkvi ni mogoče najti nobenega pisnega dokaza ali drugega gradiva, ki bi potrjeval njen obstoj, brskanje po preteklosti in iskanje dokazov, da Joan ni le izmišljena legenda, pa se nadaljuje do današnjih dni.

Zadnjo raziskavo je izvedel arheolog Michael E. Habicht leta 2018. Trdi, da je imel papež John VIII dva različna monograma. Zgodnejši monogram (od leta 856 do 858) naj bi pripadal Joan. Ali je to povsem res, še vedno ni jasno, je pa 'papežinja' Joan navdihnila veliko fikcijskih del, vključno z romani, gledališkimi predstavami, video igricami in filmi.