T. R. K. | 15. 4. 2024, 07:00
Ste vedeli, da vam lahko prisluškujejo kar prek ... pametne ure! (Policija odgovarja na vprašanja)
Policija se je odzvala na vprašanja glede problematike ur, prek katerih se lahko tudi prisluškuje.
Tehnološki napredek je čedalje hitrejši. Opazimo lahko razne novosti, med drugim tudi pametne ure, ki poleg tega, da vam povedo, koliko je ura, ponujajo še veliko drugih možnosti. Lahko igrate igre, omogočajo pa tudi klice. Najbolj presenetljiva pa je opcija, ki omogoča tako sledenje kot tudi prisluškovanje osebam. Najbolj naj bi jo uporabljali starši, ki tako nadzorujejo svoje otroke.
Pa lahko v tem primeru pride tudi do zlorab?
Prek oglasov naj bi se poudarjala tudi možnost sledenja lokaciji otrok prek aplikacije kot eno glavnih funkcionalnosti in staršem obljubljajo, da bodo lahko zmeraj vedeli, kje je otrok. To torej pomeni, da ura lahko predstavlja orodje za nadzor.
Kako bi policija obravnavala takšen primer prisluškovanja?
Obrnili smo se na policijo in jih vprašali, ali so v preteklosti že obravnavali primer prisluškovanja prek pametnih ur in kako bi ta primer kazensko obravnavali.
V odgovoru so zapisali, da po do zdaj opravljenem preverjanju takih primerov niso obravnavali, bi pa odvisno od okoliščin lahko šlo za kaznivo dejanje po 148. Členu KZ-1 (neupravičeno prisluškovanje in zvočno snemanje).
V Kazenskem zakoniku se primer obravnava kot: kdor neupravičeno s posebnimi napravami prisluškuje pogovoru ali izjavi, ki mu nista namenjena, ali ju zvočno snema, ali kdor takšen pogovor ali takšno izjavo neposredno prenaša tretji osebi, ali ji takšen posnetek predvaja ali kako drugače omogoči, da se z njim neposredno seznani, kar se kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do enega leta.
Enako se kaznuje, kdor zvočno snema njemu namenjeno zaupno izjavo drugega brez njegove privolitve z namenom, da bi takšno izjavo zlorabil, ali kdor takšno izjavo neposredno prenaša tretji osebi ali ji takšen posnetek predvaja ali ji kako drugače omogoči, da se z njim neposredno seznani, če stori dejanje iz prvega ali drugega odstavka tega člena uradna oseba z zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic ali poskusi to storiti, se kaznuje z zaporom od treh mesecev do petih let, pregon za dejanje iz prvega odstavka tega člena se začne na predlog, za dejanje iz drugega odstavka pa na zasebno tožbo.
Po takih pripomočkih torej ne posegajte nezakonito, saj vas v primeru prijave čakajo resne posledice.