Š. T. | 21. 3. 2023, 09:51 | Vir: STA

Slovenski šport žaluje: umrla je legenda, brez katere ne bi bilo Planice

Uredništvo

Poslovil se je znameniti slovenski gradbeni inženir, nekdanji smučarski skakalec in športni delavec. 

Janez Gorišek, znameniti slovenski gradbeni inženir in konstruktor planiške letalnice, je umrl v 89. letu starosti, poroča časnik Delo. Z bratom Vladom sta konstruirala letalnico v Planici, ki je bila zgrajena leta 1969, za izgradnjo velikanke sta leta 1968 prejela Bloudkovo nagrado.

Janez Dušan Gorišek se je rodil 13. septembra 1933 v Ljubljani. Leta 1961 je pridobil naziv diplomiranega inženirja gradbeništva, na svojem področju je deloval vse do leta 2003, dokler se ni upokojil.

Pri osmih letih se je začel ukvarjati s smučarskimi skoki, kar nekaj let je bil državni reprezentant, njegov največji uspeh pa je bil dvakratni naslov študentskega svetovnega prvaka. Njegov osebni rekord je 105 metrov iz domače Planice.

Obetavno športno pot je končal po olimpijskem nastopu v Cortini d' Ampezzo (1956), nato pa je v tem zimskem športu vztrajal kot skakalni delavec in gradbeni inženir. 

Uredništvo

Leta 1969, ko je bila zgrajena letalnica bratov Gorišek, je bil svetovni rekord presežen kar štirikrat. Po letu 1985 so svetovne rekorde dosegali zgolj v Planici vse do leta 2011, ko je Janez Gorišek s sinom Sebastjanom sodeloval pri prenovi letalnice v Vikersundu in je ta prevzela primat.

Gorišek je za svoje delo prejel ogromno priznanj, odlikovanj in nagrad, danes pa je tudi častni član Fisovega odbora za razvoj smučarskih skokov.

Gorišek se je vedno čustveno spominjal začetkov poletov pod Poncami. Prvi polet na letalnici je 6. marca 1969 opravil Miro Oman, 21. marca pa so na njej izpeljali prvo uradno tekmovanje. Doslej je v Planici "padlo" 28 svetovnih rekordov.

"Ob povsem prvem poletu sem prišel iz Afrike, a ga nato zamudil, saj sem bil še na avtobusu, prve tekme pa nisem zamudil. Težko je povedati, kakšni občutki so to," je takrat ganjeno dejal Gorišek, ki je bil 25 let tudi vodja tekmovanja v Planici, in priznal, da ga povsem prevzamejo čustva tako ob prvem poletu, kot tudi ob spominih nanj.

Z bratom Vladom sta zasnovala tudi olimpijski skakalni center na Malem polju (na planini Igman) nad Sarajevom za XIV. olimpijske zimske igre, danes poroča Delo. Za izgradnjo planiške letalnice je Gorišek leta 1968 skupaj z bratom prejel tudi Bloudkovo nagrado.

Pozneje sta brata sodelovala tudi pri rekonstrukciji drugih skakalnic in letalnic doma in drugod po Evropi. Na napravah, ki sta jih projektirala oziroma rekonstruirala, je zabeleženih kar 78,3 odstotka vseh svetovnih rekordov, je zapisal Rajko Šugman v knjigi Brata Gorišek - vizionarja smučarskih poletov.

Pozneje se je Janezu Gorišku pri projektiranju po smrti brata pridružil sin Sebastjan Gorišek, ki gre po očetovih stopinjah.

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del