L. PA. | 31. 1. 2024, 09:33

Veste, kako v avtosedežu pravilno pripasati otroka? (In kako pomembno je, da je ves čas pripet!)

Aleksandar Domitrica

V zadnjih šestih letih smo zabeležili 5 smrtnih primerov in 28 hujših telesnih poškodb otrok potnikov na slovenskih cestah, število lažjih telesnih poškodb pa se giblje v povprečju okoli 183 letno. Marsikatero poškodbo bi lahko preprečili s pravilno namestitvijo otroškega sedeža in uporabo varnostnih pasov.

Statistični podatki za obdobje med letoma 2018 in 2023 kažejo, da Slovenija beleži izjemen napredek pri zmanjšanju števila smrtnih primerov otrok v prometnih nesrečah v primerjavi z drugimi državami EU.

Po besedah Roberta Štabe, predsednika zavoda Varna pot, ki se zavzema za varno mobilnost otrok, mladostnikov in odraslih, je celo med šestimi najvarnejšimi državami na področju varnosti otrok.

Vseeno pa je v zadnjem šestletnem obdobju prišlo do 5 smrtnih primerov in 28 hujših telesnih poškodb otrok potnikov na slovenskih cestah, število lažjih telesnih poškodb pa se giblje v povprečju okoli 183 letno.

"In če tvoja družina pade v to črno statistiko, prideš v območje, ki si mu težko kos," je na dogodku, ki ga je v sodelovanju z zavodom Varna pot organizirala trgovina Baby Center, zvest sopotnik staršev od veselega pričakovanja do najstniških let njihovih otrok, povedal Štaba.

Baby Center z zavodom Zavodom Varna pot že dolga leta sodeluje v okviru širših prizadevanj za izboljšanje varnosti otrok v prometu in uresničevanje Vizije NIČ, torej da bi imeli v nesrečah nič mrtvih in poškodovanih, tokratni dogodek pa so posvetili pravilni rabi otroških avtosedežev.

Baby Center namreč ponuja varne in kakovostne avtosedeže, a da bi res lahko izkoristili njihov polni potencial, jih je treba znati tudi pravilno uporabljati.

Tovrstne delavnice pripenjanja Zavod Varna pot in Baby Center sicer organizirata tudi v vrtcih in osnovnih šolah, kjer lahko otroci s pomočjo pravega demo avtomobilskega sedeža ugotovijo, kako, zakaj in čemu služi pravilna namestitev sedeža, pravilna uporaba pasov in najpogostejše napake ter posledice.

Popravnega izpita iz zapenjanja varnostnega pasu v primeru trka ni

Robert Štaba je poudaril, da celo starši sami velikokrat ravnajo neodgovorno, saj otrok ne zapenjajo dosledno, jim dovolijo, da si varnostne pasove zrahljajo ali celo odpnejo, rečejo pa jim tudi, da se jim na primer ni treba zapeti, ker gredo samo do trgovine.

Vendar popravnega izpita iz zapenjanja varnostnega pasu v primeru trka ni, zato je zelo pomembno, da starši, vzgojitelji in skrbniki razumejo, da pravilna uporaba avtosedeža in zapenjanje pasov ni le zakonska zahteva, temveč ključni ukrep za zagotavljanje varnosti otrok med vožnjo.

"Avtosedež ima en sam in osrednji namen: v primeru trka zagotoviti največjo možno zaščito otroka pred morebitnimi posledicami. Odločitev o zdravju in življenju vašega otroka je povsem v vaših rokah," je še dejal Robert Štaba.

Začne se že pri ustrezni izbiri avtosedeža, za katerega je najbolje, da ne kupimo rabljenega, temveč novega, če le imamo to možnost, nadaljuje pa pri vztrajanju pri pravilni in dosledni uporabi avtosedeža med vsako vožnjo, pravilnem pripenjanju otroka – pazimo, da pas ni preohlapen, da otrok pod njim ne nosi predebelih oblačil – ter ustreznem vzdrževanju avtosedeža.

Baby Center ponuja varne in kakovostne avtosedeže, a da bi res lahko izkoristili njihov polni potencial, jih je treba znati tudi pravilno uporabljati.

Baby Center ponuja varne in kakovostne avtosedeže, a da bi res lahko izkoristili njihov polni potencial, jih je treba znati tudi pravilno uporabljati.

Metropolitan

Inovativna znamka varnih avtosedežev Swandoo

V trgovini so posebej ponosni na avstrijsko znamko avtosedežev Swandoo, ki ustreza vsem varnostnim standardom, za njimi pa stoji mlada ekipa inženirjev in oblikovalcev ter predvsem staršev. Poleg tega jih odlikujejo nagrajeni modeli, moderen dizajn in visokokakovostni materiali in njihova misija je varovati čim večje število otrok. 

"Veseli me, da pri starših vse bolj narašča ozaveščenost o pomenu izbire kvalitetnih avtosedežev. Temu povpraševanju sledi tudi ponudba v Baby Centru, ki smo ji letos dodali še Swandoo z zelo dobro oceno na ADAC testih (Marie, sedež za starostno kategorijo od rojstva do 4 leta, je bil nagrajen z "Najboljši v kategoriji"), in modeli, nagrajenimi tudi na RedDot in iF Design," je povedal Branko Marinič, skrbnik blagovne znamke Swandoo. 

Swandoo zagotavlja visokokakovostne materiale (material EPP, ki se uporablja za kolesarske čelade in ima vrhunske lastnosti absorpcije energije v primeru trka), izjemno varnost (bočno zaščito, Harness+ sistem za preprečitev ohlapnega pasu in indikatorje za pravilno nameščanje stola), program doživljenjske garancije in program za zamenjavo avtosedeža ob prometni nesreči pod določenimi pogoji.

V Baby Centru ponujajo tri vrste Swandoo sedežev, Albert je primeren za najmlajše otroke do 18 mesecev, Marie od rojstva do štirih let, Charlie pa od treh do dvanajstih let. Branko Marinič je ob demonstraciji pravilnega zapenjanja na sedežih Swandoo med drugim povedal, da je treba pri uporabi teh sedežev vedno dosledno upoštevati višino in težo otroka in sedež zamenjati, če ga je otrok prerasel. Pa še zanimivost: sedeži so imena dobili po velikih znanstvenikih in mislecih Albertu Einsteinu, Marie Curie in Charlesu Darwinu.

Avtosedež ima en sam in osrednji namen: v primeru trka zagotoviti največjo možno zaščito otroka pred morebitnimi posledicami.

Avtosedež ima en sam in osrednji namen: v primeru trka zagotoviti največjo možno zaščito otroka pred morebitnimi posledicami.

Metropolitan

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol