Š. Š. | 21. 8. 2022, 08:44
Ali čisto stanovanje v človeku res zbuja občutke sreče?
Kako čisto stanovanje in red vplivata na posameznika, je odvisno od človeka do človeka. A vendarle so se s tem ukvarjale tudi številne raziskave, ki so vse dokazale enako.
Dom je mnogo več kot samo zavetje pred zunanjim svetom. Lahko je mnogo več, če mu posvetite nekaj več pozornosti. Kako ustvarjate svet znotraj vaših štirih sten je odvisno tudi od vašega zdravja in psihičnega počutja.
''Ni nujno, da bo čista hiša povečevala vašo srečo, toda zagotovo prispeva k občutkom sreče in umirjenosti,'' je za homesandgardens.com povedal farmacevt in svetovalec za zdravje Abbas Kanani. In še:
''Veliko raziskav je že dokazalo, da čist in pospravljen dom na človeka deluje pomirjujoče in sproščujoče, kar vpliva na psihično počutje, občutja sreče in dobrega počutja.''
Na drugi strani pa umazan in nepospravljen dom povečuje slabo voljo in tesnobo.
Raziskava, ki sta jo izvedla psihologa Saxbe in Repetti je pokazala, da so tisti ljudje, ki svoj dom opisujejo kot 'natrpan' in 'poln nedokončanih projektov' bolj depresivni, utrujeni in pod stresom kot tisti, ki svoj dom opisujejo kot kraj za počitek in umiritev.
Povezavo med neredom in slabimi občutki pogosto začuti vsakdo, ki se po napornem dnevu vrne domov, kjer ga pričaka totalen kaos.
Zato se denimo nekateri tudi držijo načela, da stanovanje popolnoma pospravijo pred odhodom na počitnice.
Prihod domov je namreč že tako velikokrat zelo stresen in neprijeten, če se vrnete v nepospravljeno stanovanje, pa so ti občutki še mnogo močnejši.
Vpliv tudi na fizično zdravje
Kar pa je presenetljivo je dejstvo, da so nekatere raziskave dokazale, da red v prostoru vpliva tudi na fizično zdravje posameznika.
Študija, ki so jo izvedli psihologi Vohs, Redden in Rahinel je pokazala, da si ljudje, ki delajo v pospravljenih pisarnah, za malico veliko pogosteje izberejo zdrav prigrizek kot pa tisti, ki delajo v razmetanem delovnem prostoru. Slabi in nezdravi prigrizki namreč delujejo kot tolažba, ki jo potrebuje človek, ki deluje v stresnem in kaotičnem okolju.
Ali nered na moške in ženske vpliva drugače?
Raziskovalci na kalifornijski univerzi UCLA so ugotovili, da nered lahko poveča stopnjo stresnega hormona, kortizola. Zanj pa so mnogo bolj dovzetne ženske in to je morda razlog, da prične ženske nered motiti mnogo prej kot moške.