Š. Š. | 17. 10. 2022, 21:05

Nastajanja prahu ne morete preprečiti, lahko pa ga upočasnite

Profimedia

Komaj dobro počistite stanovanje, pa se je nabralo že toliko prahu, da greste lahko od začetka. Znano? Potem imamo za vas nekaj nasvetov.

Za nastajanje prahu ni čudežne paličice ali čistila, ki bi ta postopek onemogočilo. Toda strokovnjaki pravijo, da z upoštevanjem določenih pravil lahko močno vplivate na to, kako hitro se bo prah spet nabral na površinah.

To ni dobrodošlo samo z vidika frekvence pospravljanja v sodobnem natrpanem življenjskem slogu, pač pa tudi zato, ker je veliko ljudi na prah alergičnih. Pravzaprav ne na prah, temveč na pršice, ki se nahajajo v hišnem prahu.

Verjamete, da je v 1 gramu hišnega prahu lahko tudi 15.000 pršic? Alergeni so predvsem njihovi izločki.

Kako torej poskrbeti, da bo vsega omenjenega čim manj?

  • Zaprite okna in vrata.

Prezračevanje in svež zrak sta dobrodošla v vsakem domu, je pa dejstvo, da iz zunanjega sveta v vaše stanovanje na ta način pride tudi ogromno prahu.

  • Podstavite predpražnike in sezujte čevlje.

V slovenski navadi je, da se s čevlji ne hodi po stanovanjih, zato verjetno to pravilo večina upošteva. Veliko pa bodo k temu, da bo prah ostal pred vrati, pripomogli tudi predpražniki.

  • Odstranite preproge ali jih sesajte bolj pogosto

Če je vaš dnevni prostor prekrit s preprogami, imate veliko več prahu kot tisti, ki preprog nimajo. Najbolje je te talne obloge odstraniti, če pa to ne gre, jih sesajte vsak dan. Tudi če preprog nimate, strokovnjaki svetujete, da tla vsak teden obrišete z vlažno krpo.

  • Tedensko menjajte posteljnino in perite brisače

Glavni vir hrane pršic so odmrle kožne celice, teh pa je ogromno na posteljnini in brisačah. Če jih boste prali na tedenski ravni, boste močno zmanjšali možnosti za zgoraj omenjene alergije.

Profimedia

  • Odstranite okrasne predmete

Določeni okrasni predmeti nosijo za vas zelo pomembne zgodbe in spomine, toda če jih dobro pogledate, boste zagotovo opazili, koliko prahu se nabira na njih. Reducirajte jih na najbolj ljube in z njih redno brišite prah.

  • Razmislite o menjavi določenih kosov

Če vas prah zelo moti, je morda čas za kakšno menjavo. Oblazinjeno pohištvo privablja mnogo več prahu kot usnjeno, žaluzije več kot zavese, umetne rastline več kot žive in plišaste stvari privabljajo več prahu kot karkoli drugega.

  • Higiena hišnih ljubljenčkov

S svojimi delci hišni ljubljenčki lahko močno prispevajo k prašnosti vašega doma. Rešitev je v redni higieni, razčesavanju in negi. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol