Š. Š. | 27. 10. 2022, 15:35
Se v kuhinji sploh lahko prihrani kaj energije? Lahko!
Tudi proces kuhanja lahko vključite v načrt varčevanja z energijo. Z nekaj preprostimi ukrepi in minimalnimi spremembami lahko naredite veliko.
Proces kuhanja je lahko bolj ali manj potraten, vse pa je odsev vaših navad. ʺNa prvi pogled se zdi, da v kuhinji ne morete varčevati z energijo, vendar ni tako. S pametnim pristopom lahko že z minimalnim trudom privarčujete marsikateri kilovat energije in posledično tudi evro,ʺ so prepričani na Eko skladu, kjer so v Nasvetih za varčno rabo energije in vode podelili nekaj koristnih namigov, ki jih povzemamo:
- Ko le gre, kuhajte v pokriti posodi. Tako lahko porabo električne energije zmanjšate tudi do trikrat!
- Količina vode za kuhanje naj ne bo prevelika.
- Ko voda zavre, znižajte temperaturo do mere, ki še ohranja vretje.
- Prilagajajte velikost posode velikosti kuhalne plošče. Če boste na veliki kuhalni plošči uporabljali majhno posodo, bo veliko energije odšlo v nič.
Want to find ways to #saveenergy while cooking? When using the oven keep the door shut as much as possible to avoid heat loss and turn it off for the last 10 minutes. When finished, leave the door open and share the heat with the room. For more tips: https://t.co/PGwS63K2Q8 pic.twitter.com/ICQB2HTTw8
— HomeEnergySavingKit (@EnergySavingKit) October 27, 2022
- Kuhalna plošča tudi po izklopu ohrani dovolj toplote in zato jo lahko izklopite nekaj minut pred koncem kuhanja.
- Pri pečici čim pogosteje uporabljajte ventilator in čim redkeje med delovanjem odpirajte vratca.
- Za pogrevanje jedi je najbolj potratna pečica, najmanj pa mikrovalovka. Če slednje nimate, potem pogrejte hrano na štedilniku.
Med gospodinjskimi aparati, ki se običajno nahajajo v kuhinji, je največji porabnik energije hladilnik (in hladilna skrinja), sledijo pečica, električna plošča in napa. Tudi pri hladilniku bi s spremembo navad lahko mnogo prihranili. Na primer tako, da ne bi ob odprtih vratih razmišljali o tem, kaj bi radi jedli.
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del