Matjaž Šerkezi | 30. 12. 2022, 19:00
5 nasvetov za varnejši silvestrski obisk gora
Medtem ko iščem odgovor, zakaj vidim žensko v gorah, bo najdaljšo noč, ki je pred nami, marsikdo izkoristil za obisk gora ali pa jo preživel v kateri izmed planinskih koč, ki že ves mesec oglašujejo silvestrovanje. Upoštevajte vsaj pet nasvetov za varnejši obisk gora. In recept za koroške povštrčke.
Pred kratkim sem prebral kolumno Večerove novinarke Petre Lesjak Tušek z naslovom "(SAMOGOVOR) Res je. Ženske premikamo gore". V teh pred- in prazničnih dneh je pri nas na obisku moja mama, še ena ženska, ki mi je pomagala premikati gore in ki me je zagovarjala pred očetom vsakič, ko sem vzel nahrbtnik in vrv. Sam sem mu rekel ata. Hecno, da sem napisal oče. Ravno včeraj sem sinu Jožu rekel, da povabi svojo kolesarsko znanko na skupni MTB trening na Golovec. V SMS ji je napisal: "Tajda, oči sprašuje, ali greš z nama na trening na Golovec?" Doma me nikoli ne pokliče oči, zanj sem od prvega dne ata. Spomnim se svojih začetkov raziskovanja sveta, ko sem zapustil pogled na Uršljo goro. Takrat mi je tako težko šla z jezika beseda bica in sem rekel babica. Ampak babica ni bila tista izjemna ženska, ki sem ji rekel bica in ki mi je spletla najboljše nogavice, mi skuhala čaj, ko sem se premražen vrnil z gora in vedno čakala z najboljšo r´pičevo župo in povštrčki na debelo politimi z grumpami (krompirjeva juha z vrsto nudlov politimi z ocvirki).
Osem gora Paola Cognettija je moja knjiga leta, ki se poslavlja. Oriše odnose, odnose z očetom, materjo, prijateljem in gorami. Tako blizu mi je njegovo pripovedovanje. Sam bi le še vpletel odnos z ženo in hčerama. Sprehajam se po stari Ljubljani in razmišljam o odnosih, o ženskah, o tem, zakaj so v očeh alpinistov gore pogosto ubesedene z ženskim pridihom, medtem ko se mimo mene odvija vrtiljak bede in blišča prazničnega vzdušja. Zagledam se v izložbo knjigarne, ki jo krasi prvi alpinistični strip Mala kraljica velikih sten. Mira Marko Debeljak – Deržaj, še ena izjemna ženska v svetu gora in alpinizma.
Iščem odgovor, zakaj vidim žensko v gorah. Morda zaradi odnosa, ki obrodi sadove le, če je iskren. V goro se vedno zagledam od daleč. Očara me. Iščem rešitev, da se ji približam. Smer, ki me bo spustila na vrh. Očaran od lepote in prepričan o poti me hitro postavi na hladno, včasih razočara, ne spusti čez steno. Je kot temne oči Medee, ki me znova in znova pokličejo k sebi. S številom zavrnitev pa želja le raste, sla po vrhu postane nenasitna. Misel nanjo pa obsesija.
Za trenutek se mi je pogled ustavil nad človekom, ki smo ga poimenovali klošar. S svojo "litrco" je sedel v mračnem vogalu in občasno stegnil raskave dlani iz cone mraka proti svetlobi, češ: "Imaš kaj zame?" Ujameva se z očmi. Zožijo se. Pokloniva si nasmeh. Nasmeh prezira do vrtiljaka mesta Gogi, ki se odvija na svetlobi z vsemi lučkami, vonjem cimeta in nageljnovih žbic, pomešanim z esenco pregrešno dragega napoja resnice. Resnice "litrce" zaslepljene raje, ki bo z dnem vstopa v nov krog življenja spoznala veliki "nateg" potrošništva, a osiromašena za poklonjen pogled in nasmeh.
Najdaljšo noč, ki je pred nami, bo marsikdo izkoristil za obisk gora ali pa jo preživel v kateri izmed planinskih koč, ki že ves mesec oglašujejo silvestrovanje. Sam sem do tega zadržan. Zaradi popitega alkohola se marsikdo naslednji dan dobesedno zlije po bregu navzdol. Če že, ostanite v varnem zavetju planinske koče. Vsekakor pa upoštevajte vsaj pet nasvetov za varnejši obisk gora.
V gore samo z ustrezno opremo
Potrebujete vso opremo za gore kot v letnih, kopnih razmerah. Poleg tega pa še dobre zimske planinske čevlje, gamaše za zaščito pred vdorom snega v čevlje, kakovostno osebno zaščitno obleko pred vetrom, mrazom in mokroto, dobro termo izolativno obleko, zaščito pred močnim soncem in dovolj rezervne obleke.
Ker je večina koč pozimi zaprtih, potrebujete tudi dovolj tople tekočine in visoko kalorične hrane. Ne smete pozabiti na prvo pomoč in čelno svetilko.
Upoštevajte razmere
V zimskih dneh so temperature nizke, dnevi krajši in planinske koče zaprte. V gorah je manj ljudi. Marsikje na vas preži nevarnost proženja plazov, na katero morate biti nenehno pozorni, in nevarnost zdrsa. Zdrs je najpogostejši vzrok nesreč v gorah.
Nikoli se ne podajajte na poti in vrhove, če jih niste dodobra spoznali že v kopnih razmerah. Pozimi je pokrajina spremenjena, prekrita s snežno odejo, prav tako so prekrite poti in markacije.
Naj ne bo želja prevelika
Izberite poti, ki so primerne vašim psihofizičnim sposobnostim, na pot se odpravite zgodaj in hodite previdno. Če se odpravljate v skupini, kar je priporočljivo, se prilagodite najšibkejšemu udeležencu. Vsekakor domačim povejte, kam se odpravljate, in se vpisujte v vpisne knjige v bivakih, planinskih kočah in na vrhovih.
Informacije in spremljanje razmer
Več dni pred turo spremljajte vremensko napoved za gore, kamor se odpravljate. Upoštevajte podatke o višini snežne odeje, snežnih razmerah v gorah in stopnjo nevarnosti proženja snežnih plazov.
Zapomnite si, da se razmere v gorah hitro spreminjajo in so lahko popolnoma drugačne od pričakovanih ali napovedanih. Če pa do nesreče vseeno pride, ne zavlačujte s klicem na številko 112. Gorski reševalci bodo organizirali reševalno akcijo. Zavedajte pa se, da včasih traja več ur, da pridemo do vas in brez nahrbtnika in toplih oblačil, lahko v času čakanja zmrznete. Junaki zime v kratkih hlačah in majicah so nezreli in neodgovorni.
Previdno pri hoji
Hoja po snegu je predvsem naporna in običajno zahteva več časa. Ne zaupajte slepo gazi, ki je pred vami, temveč sami spremljajte, ali se gibljete po varnem območju. Hoja po zaledenelih površinah pa zahteva predvsem previdnost.
Vsako turo je treba skrbno načrtovati in pridobiti čim več informacij. Bodite previdni pri zbiranju informacij prek posameznih spletnih strani, saj so lahko netočne. Planinska zveza Slovenije (www.pzs.si) in Gorska reševalna zveza Slovenije (www.grzs.si) skrbita za objavljanje preverjenih vsebin, ki so v skladu s smernicami varnejšega obiskovanja gora.
Pa naj bo recept za koroške povštrčke moje novoletno darilo.
Sestavine:
- vlečeno testo
- 1,5 skodelice riža
- mleko po občutku
- ščepec cimeta
- 2 kosa kruha
- 5 žlic sladkorja
- nož za rezanje pice
Priprava:
Razvaljajte vlečeno testo na nekaj milimetrov. Skuhajte riž na mleku, da je mehak. Kruh s skorjo narežite na kockice, dodajte cimet po okusu, vaniljin sladkor in pet žlic sladkorja. Po testu napravite manjše kupčke, pokrijte jih s testom in obrežite, da dobite male "povštrčke", ki jih nato v slanem kropu kuhajte od 10 do 15 min.
Varen in srečen korak v novo leto.