D. D. | 7. 10. 2023, 06:00

Čudež narave: ste vedeli, zakaj listje jeseni spremeni barvo?

Profimedia

Vzrok je zelo preprost. 

Čudovito obarvana jesen nas vsako leto znova očara. Pa veste, zakaj listje v tem letnem času spremeni barvo?

Listi na drevesih so večji del leta zeleni, in sicer zaradi prisotnosti pigmenta klorofila, ki je ključen za fotosintezo. Jeseni pa se listje počasi obarva rumeno, rdeče in rjavkasto. Vzrok je zelo preprost. Ko se začnejo dnevi krajšati in se vreme ohladi, se začnejo rastline pripravljati na počitek, prav tako se zaustavlja nastajanje klorofila v celicah listov.

Ko zelena barva zbledi, se v listih številnih vrst razkrijejo rumeni in oranžni pigmenti, znani kot karotenoidi. Pri nekaterih rastlinah se v tem času v listih naberejo pigmenti, imenovani antocianini, ki jim dajejo rdeče in vijolične odtenke. Nekatera najlepša jesenska listja imajo obe vrsti pigmentov, pri čemer se pogosto ena barva z napredovanjem sezone zamenja z drugo. Sčasoma pa vsi listi odpadejo in rastlina preide v mirovanje za dolge zimske mesece.

Čudovite barve jeseni.

Čudovite barve jeseni.

Profimedia

Koliko in kako hitro se listi preoblikujejo, je odvisno od lokacije. Najlepše barve nastanejo, ko je vreme suho, sončno in hladno. V mestih, v katerih prevladuje oblačno in vlažno vreme, spreminjanje barv ni tako očitno, navaja Britannica.

Med najintenzivnejše obarvane listavce spadajo različni javorji, bukev, topol, trepetlika, breza, hrast, kostanj in številna okrasna drevesa ter grmovnice.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord