A. Kl. | 20. 12. 2021, 14:25

Izjemni prostori v Sloveniji in po svetu, ki so prava paša za oči

Aleš Rosa/Studio Mehanizem

Nova podoba Gaudijeve stavbe Casa Battló v Barceloni, domiselna razdelitev staromeščanskega stanovanja v središču Ljubljane, osvežitev pisarn v 13. nadstropju Metalke, navdihujoč bivalni prostor v Lizboni in "zemljanka" na Menorci - pet projektov notranjega oblikovanja, ki prepričajo s svojo premišljeno funkcionalnostjo in estetiko.

Z Ano Doles in Martinom Gustinčičem iz studia Mehanizem - dvojec se podpisuje pod "temeljito, a nežno" prenovo stanovanja PP v središču Ljubljane - smo se posvetovali pri izboru petih projektov notranjega oblikovanja, ki so najbolj zaznamovali iztekajoče se leto.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MEHANIZEM (@studio.mehanizem)

Ker sta arhitekta zagovornika pristopa trajnosti in ponovne uporabe, ne preseneča, da so se na njunem seznamu znašli projekti prenove, ki, tako kot njuna dela, ohranjajo duha preteklosti, hkrati pa novim lastnikom omogočijo udobnejše življenje v koraku s sodobnostjo.

Kengo Kuma: prenova Gaudijeve stavbe Casa Battló

Poseg uglednega japonskega arhitekturnega studia Kengo Kuma je del obsežne prenove Case Batlló v Barceloni, ki jo je leta 1904 zasnoval slavni katalonski arhitekt Antoni Gaudi. Kot zanimivost velja omeniti, da so za izdelavo mrežaste zavese, ki se navezuje na organske oblike v prenovljeni stavbi, porabili kar 164.000 metrov aluminijastih verig.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kengo Kuma and Associates (@kkaa_official)

Alto design studio: prenova stanovanja Ž7

Prenovljeno stanovanje, poimenovano Ž7, v večstanovajski meščanski hiši v središču Ljubljane je pravzaprav ena od dveh enot, ki sta nastali z delitvijo večjega stanovanja. Tloris je izgubil celovitost, zato sta ga arhitekta iz alto design studio s premišljenimi posegi zasnovala na novo, piko na i prostoru pa dajejo posamezni pohištveni kosi s poznavalsko izbiro kosov zvenečih oblikovalskih imen.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by alto design studio (@altodesignstudio_)

Mertelj Vrabič Arhitekti: Pisarne SK

Prenova 13. nadstropja stavbe Metalka je obsegala programirane stene, ki ločujejo posamezne pisarne. Postavitev lesenih elementov sledi mreži konstrukcije in skriva obstoječo strukturo do te mere, da ni mogoče razlikovati med nosilnimi elementi, pohištvom in predelnimi stenami. Plast rebrastega stekla, nameščena med zasebnimi pisarnami in skupnim prostorom, zlije elemente v fasadno strukturo.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Mertelj Vrabič Arhitekti (@merteljvrabic)

BUREAU: stanovanje Rua Maria

"MARIA je le stanovanje, dom za stanovalko, ki lahko potencialno vedno spi na kavču, živi s psom, kuha na balkonu, jé na tleh, bere v kopalnici, stoji na kuhinjskem pultu in se odloči, da ji ni treba katalogizirati svojih številnih, bogatih in raznolikih vsakdanjih gest in ritualov uporabe, da bi ustvarila svoj avatar. MARIA je nepovezan fizični prostor, ki čaka, da ga naselite na najbogatejši možni način, brez predsodkov in usmerjenih načinov naseljevanja. Kot prostor ima MARIA nedefinirano spolno identiteto," so o igrivem projektu zapisali ustvarjalci.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by BUREAU (@daniel_zamarbide)

ENSAMBLE STUDIO: Ca’n Terra

Ca'n Terra je dobesedno hiša iz zemlje: najprej je bila samo zemlja, potem kamnolom, nato jo je med špansko državljansko vojno uporabljala vojska kot skladišče streliva, nato je bila zapuščena, da bi jo desetletja pozneje spet odkrili in bi postala arhitektura, razmišljajo pri kolektivu, ki se je podpisal pod ta resnično edinstven projekt. Če se je skozi zgodovino civilizacije spreminjanje idej razvijalo v nekaj otipljivega, je tukaj ta proces obrnjen, so sklenili.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Anton Garcia Abril (@anton_ensamble)