Uredništvo | 26. 1. 2024, 19:00

Največji porast deleža otrok z debelostjo v zgodovini: zakaj imamo za 20 odstotkov več predebelih otrok?

Profimedia

Veliko otrok, starih med 10 in 11 leti, ki jih je študija zajela, je postalo debelih ravno med pandemijo, ko so se šolali od doma in niso imeli organiziranih športnih aktivnosti. 

Nacionalni institut za zdravje in nego je v Angliji opravil raziskavo in prišel do zaključka, da med 60 in 85 odstotki otrok s prekomerno telesno težo ostane predebelih tudi v odraslosti. Posledice lockdownov in zaprtji med epidemijo covida-19 se na otrocih poznajo ravno na pridobivanju odvečne teže, to pa stane angleško ekonomijo približno 10 miljard evrov

Veliko otrok, starih med 10 in 11 leti, ki jih je študija zajela, je postalo debelih ravno med pandemijo, ko so se šolali od doma in niso imeli organiziranih športnih aktivnosti. Debeli otroci imajo večjo verjetnost, da zbolijo za sladkorno boleznijo tipa 2, rakom ali srčnimi boleznimi. 

Zmanjševanje debelosti med otroki pa je po mnenju The Obesity Health Alliance nujno za zmanjševanje neenakosti, ki spodjedajo našo družbo. Vendar ko enkrat trpimo za debelostjo, se je z njo veliko težje soočati, kot če preventivno skrbimo za zdravje. 

Profimedia

Kot smo že poročali, se s podobno težavo srečujejo tudi slovenski otroci. Javnozdravstvena kriza v času pandemije covida-19 je imela negativne učinke na telesno zmogljivost otrok, ki pa še vedno niso izzveneli, je razkrila študija raziskovalcev s Fakultete za šport Univerze v Ljubljani in Kineziološke fakultete Univerze v Zagrebu. 

Prve meritve v okviru druge študije so pri nas izvedli že med epidemijo. Septembra 2020 so zaznali največji upad gibalne učinkovitosti otrok in največji porast deleža otrok z debelostjo v zgodovini spremljanja, je poročal STA. Delež otrok z debelostjo je narasel bolj kot kadarkoli, povečal se je namreč za več kot 20 odstotkov, kar je več od povečanja v celotnem obdobju 2003-2007, v obdobju najhujše krize naraščanja debelosti. 

Do povečanja podkožnega maščevja je prišlo pri več kot polovici otrok. Podatke meritev šol je obdelal Laboratorij za diagnostiko telesnega in gibalnega razvoja Fakultete za šport ljubljanske univerze, ki podatke šol obdeluje že od leta 1982. Avtorji analize so opozorili, da lahko govorimo o najhujši krizi telesnega in gibalnega razvoja otrok v Sloveniji vseh časov, zato so pozivali k ukrepanju.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol