N. V. | 11. 10. 2024, 06:00
Izogibajte se kopalnici: to je najboljše mesto za sušenje oblačil v zaprtih prostorih
Če ste do zdaj perilo sušili v kopalnici, je čas, da to prakso prekinete.
Čeprav se na prvi pogled morda zdi, da je sušenje perila enostavna naloga, v mokrih in hladnih dneh postane prava preizkušnja – še posebej za tiste, ki nimajo sušilnega stroja, ali pa tiste, ki si prizadevajo zmanjšati stroške za energijo. Pozimi je namreč manj možnosti za sušenje perila na prostem. Za tiste, ki imajo dostop do sušilnega stroja, je tako rešitev sušenje oblačil v zaprtih prostorih. To je lahko prava nadloga, saj perilo, obešeno v zaprtem prostoru, potrebuje več dni, da se popolnoma posuši.
Perila nikar ne sušite v teh prostorih!
Laurence Smith, strokovnjak za čiščenje, je pojasnil, da obstajajo mesta, kjer ne bi smeli sušiti mokrega perila, da preprečite nastanek plesni. Strokovnjak je pojasnil, da bi bilo za lastnike stanovanj idealno, če mokro perilo ne bi prihajalo v njihove bivalne prostore, kot so dnevna soba, kuhinja, kopalnica in spalnica.
"Izogibajte se sušenju perila v kopalnici, saj je to že tako vlažno mesto in ne želite dodati več vlage v zrak. Poleg tega se bodo oblačila sušila dlje v že tako vlažnem prostoru. Uporabite stojalo za sušenje perila in ga postavite v prostor, ki ga redko uporabljate, kot je pralnica, rezervna soba ali celo jedilnica. To pomeni, da ne boste izpostavljeni vlagi, medtem ko se vaša oblačila sušijo, a lahko zaprete vrata, ohranite toploto ali spodbudite pretok zraka tako, da imate odprto okno," opozarja Smith.
Tisti, ki živijo v majhnem prostoru in nimajo druge izbire, kot da oblačila sušijo kar v bivalnih prostorih, naj v tem primeru obvezno postavijo stojalo za sušenje v bližino vira toplote, da se oblačila hitreje posušijo in po možnosti ohranijo vrata zaprta. Tiste, ki sušijo perilo na radiatorjih, je strokovnjak pozval, naj tega ne počnejo: "Ne postavljajte mokrih predmetov neposredno na radiator, saj boste s tem spodbudili izhlapevanje vode v zrak in povzročili vlago v prostoru." Namesto tega predlaga, da je dobro investirati v stojalo za sušenje, ki ga je mogoče pritrditi na strop, tako da ne zavzema prostora na tleh in ga lahko shranite popolnoma izven pogleda, ko ni v uporabi.
"Sušenje perila v zaprtih prostorih ni idealno, saj mokra oblačila sproščajo v zrak vlago, kar lahko povzroči nastanek plesni. Vendar to ni nevarno, če je vaš dom dobro prezračen. Na srečo lahko ukrepate za zmanjšanje vlage v zraku," za Express.co.uk pojasnjuje Smith.
Kot pravi, naj sušenje perila v zaprtih prostorih ne traja dlje kot 24 ur. Karkoli več od tega lahko povzroči nastanek plesni ali neprijetnega vonja po oblačilih.
Kako hitro posušiti perilo?
Imamo tudi nekaj nasvetov za tiste, ki želite perilo posušiti hitreje. Najprej že med pranjem v pralnem stroju nastavite visoko ožemanje, da se znebite čim več vlage. Zmanjšajte količino perila, ki ga perete, saj bodo oblačila, ki jih položite na stojalo za sušenje, zaradi večjega pretoka zraka suha v krajšem času.
Strokovnjak za čiščenje je predlagal tudi uporabo razvlažilca pri sušenju oblačil v zaprtih prostorih, saj pospeši proces sušenja. Za najboljše rezultate postavite razvlažilec pod stojalo za sušenje perila ali poleg njega.
Pred dnevi pa smo poročali o triku, ki je te dni obnorel splet. Stojalo za sušenje perila postavite ob radiator, perilo pokrijte z rjuho, drugi konec rjuhe pa zataknite za radiator. Ogrevanje seveda mora biti vključeno. Ta trik omogoča kroženje toplega zraka po oblačilih, kar pripomore k hitrejšemu sušenju.
@cleaning_at83 Hack for drying your clothes FASTER 🤩 #viral #hack #lifehack #laundry #fyp #foryou #cleaningat83 #foryou ♬ Little Bitty Pretty One - Thurston Harris