M. P. | 27. 12. 2023, 20:00

Je golota v slovenskih savnah obvezna? Turista skrbi, da bo hčerkama neugodno (sprožil je razpravo)

Profimedia

Med obiskom Slovenije želi francoska družina obiskati tudi toplice. Po informacijah na spletu pa so nekoliko zmedeni glede pravil pri nas, zato so se obrnili na popotniški forum.

Profimedia

Ko je Francoz na slovenskem popotniškem forumu Slovenia Travel Forum na Facebooku izpostavil svojo bojazen o uporabi savne brez oblačil, se je marsikdo ob tem zelo začudil. Kaj ni golota v savnah nekaj najbolj običajnega povsod po svetu, so spraševali in komentirali. Med tujci in domačini v skupini se je hitro razvila zanimiva debata glede pravil v savni, ob tem so se iskrila različna mnenja in argumenti za in proti "golemu" savnanju.

Zakaj gol v savno?

Francoski turist je v zapisu dejal, da Slovenija slovi po zelo lepo urejenih toplicah. A je nekje prebral, da tja ni dovoljeno vstopiti v kopalkah, to pa bi znalo povzročiti neugodje njegovima hčerkama - ena je stara 22 let, druga jih ima 25. Kot so mu člani skupine uvodoma pojasnili, so v Sloveniji toplice in savna dva ločena prostora - v toplice se vstopa izključno v kopalkah, v savno pa brez njih.

"Vaša bojazen glede toplic je odveč, saj Slovenci v njih vstopajo v kopalkah," so mu razložili. Medtem so mu predvsem Nemci, Slovenci in Avstrijci dali vedeti, da je savnanje brez oblačil namenjeno izključno bolj učinkovitemu in zdravemu savnanju. "Brez kopalk se v savno vstopa tudi zaradi higiene," so zapisali in dodali, da so deli telesa, ki so v stiku s površinami savne, podloženi z brisačo ali rjuho. "Obiskovalci savne niso goli, temveč so pokriti z brisačami," so bili najbolj pogosti odgovori. Pa tudi: "V savni ste praviloma goli, če je zadrega prehuda, se seveda lahko zavijete v brisačo."

"Zaradi povečanega potenja koža ne sme biti ovirana. Poleg tega lahko zaradi kopalk, ki so iz neprepustnih materialov, pride do vnetij, alergij ali drugih nevšečnosti," so ga podučili v skupini.

Nasprotna mnenja

"Zaradi sprostitve ter skrbi za zdravje in boljše počutje v savni golote niti ne opazimo," so francoskega turista dodatno mirili nekateri slovenski člani. "Neprijeten občutek je popolnoma odveč, saj so vsi obiskovalci savne prišli tja z enakim namenom. Ljudje, ki obiskujejo savno, so vzgojeni in spoštujejo pravila. V Evropi se golote ne sramujemo," je bilo prebrati med komentarji. Nekateri so očetu celo svetovali, naj se "hčerki malce sprostita in živita bolj neobremenjeno".

A vsem tak način razmišljanja ni blizu. Oglasile so se nekatere članice skupine in dejale, da turista popolnoma razumejo, saj se same "spolno mešanim savnam" raje izognejo. "Mislim, da ne gre za kultivacijo ali spoštovanje. Strinjam se, da se golega telesa ni treba sramovati. Vem pa tudi, da se vedno najdejo 'predatorji', ki bi izkoristili situacijo. Pri nas imamo veliko nudističnih plaž in zelo malo deklet gre tja, še manj pa samih,"  je zapisala Avstralka. Ena od v Sloveniji živečih tujk je z zaskrbljenim očetom delila informacijo o tem, da so v nekaterih slovenskih toplicah oziroma tamkajšnjih savnah določeni termini rezervirani samo za ženske in mu predlagala, naj se podrobneje pozanima o tej možnosti.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Šport Ljubljana (@sport_ljubljana)

Kako je v savnah drugod?

V različnih javnih savnah po svetu naletimo na različno kulturo savnanja in pravila ob tem. Nekje so oblačila strogo prepovedana, medtem ko so drugje v kopalkah. V skandinavskih, nemških in avstrijskih savnah je gola koža v savnah najbolj naravna stvar na svetu. Zaradi higienskih razlogov so marsikje v njih kopalke in bikiniji celo prepovedani. Tudi na Nizozemskem in na Poljskem je tako, medtem ko je na Madžarskem največkrat odvisno od toplic, na voljo pa je eno in drugo. Finska dovoljuje gole savne, spolno mešane savne so na voljo, a prevladujejo po spolu ločene savne.

Pri tem je zanimivo, da čeprav veljajo za "vročekrvne", so v državah, kot so Italija, Španija in Francija, bolj vajeni savnanja v kopalkah. Sploh v Franciji, pregovorni deželi ljubezni in svobode, v savno praviloma ne gredo brez oblačil, temveč v kopalkah. Golo savnanje samo po sebi ni prepovedano, vseeno pa ni dobrodošlo. Takšna zadržanost naj bi v bolj južnih evropskih državah izvirala iz močnega vpliva katoliške cerkve.

Medtem je v ZDA in Avstraliji savnanje popolnoma brez oblačil tabu in če bi se tam v savni pojavili goli, bi šlo za prekršek o neprimernem obnašanju v javnosti. Zato kamor koli greste, v vsakem primeru preverite in upoštevajte pravila v tej državi.

K nam s severa Evrope 

Prvi znani dokazi uporabe savn segajo v starodavno Finsko, kjer so jih ljudje začeli uporabljati za zdravljenje telesa in duha. Finske savne so bile zasnovane kot majhne, zunanje strukture, te so segreli z lesom in kamnom, v njih pa so se ljudje zbirali, da bi se ogreli, se zdravili in izmenjavali zgodbe. Savne so se skozi čas razširile po celotni Evropi in so postale del vsakdanjega življenja.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ꜰʟᴏʀɪᴀɴ (@flo.vo.yage)

Toplota savne naj bi pomagala sprostiti mišice, izboljšala naj bi krvni obtok in zmanjšala stres. Prav tako naj bi savne pomagale pri zdravljenju kožnih bolezni, prehladov in drugih zdravstvenih težav.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol