D.H. | 17. 8. 2023, 19:13

Zakaj ljudje pogosto nagnemo glavo v stran, ko nas fotografirajo?

Profimedia

Če se pogosto potikate po Instagramu, Facebooku in drugih družbenih medijih, ste verjetno že opazili trend v telesni govorici, ko ljudje stopijo pred kamero. Ste tudi vi med tistimi, ki avtomatično nagnejo glavo v stran, ko vas ujame objektiv? Gre za vedenjsko posebnost, ki pa se očitno ni pojavila šele s prihodom kamere. 

Gib, pri katerem glavo nagnemo v stran, da čelo ni več vzporedno s telesom, je tako pogost pri fotografiranju, da je fenomen pod drobnogled vzela univerza v Bologni in rezultate preučevanja objavila v žurnalu European Psychologist. Med drugim so zapisali, da bi nagibanje glave v stran lahko interpretirali kot izraz podrejenosti oziroma signaliziranje zadovoljstva s trenutnim stanjem. 

V študijo so vključili 51 žensk in 28 moških ter jih pripeljali v sobo, kjer naj bi bili fotografirani. Razloga za fotografiranje niso podali. Avtorji študije so potem prostor zapustili in fotografirali na daljavo. Od 79 prostovoljcev jih je med fotografiranjem kar 55 (71 odstotkov) nagnilo glavo v levo ali desno stran.

Udeležence so potem prosili še, da naj ocenijo svojo lastno privlačnost in privlačnost drugih, ki so sodelovali. Fotografije, na katerih so udeleženci nagnili glavo v stran, so bile v povprečju ocenjene višje kot fotografije tistih, ki so ohranili nevtralen položaj. 

Trend, ki je preživel stoletja

Se je pa izkazalo, da nagibanje glave ni pojav, ki se je začel s prihodom fotografskih kamer. Že leta 2001 so v študiji, objavljeni v publikaciji Journal of Nonverbal Behavior, raziskovali 1498 umetniških portretov in skupinskih portretov, ustvarjenih med 14. in 20. stoletjem, in odkrili pojav nagibanja glave v praktično vseh časovnih obdobjih.

Odkrili so, da je nagibanje glave pogostejše pri mlajših ljudeh in skorajda povsem odsotno na slikah, ki prikazujejo plemiške ali kraljeve osebnosti. 

S tem so okrepili teorijo, da gre pri nagibanju glave za podrejeno, pokorno držo

Za privlačnost in občutek dostopnosti

Seveda je pri nekaterih profesionalnih fotografijah nagibanje glave namensko, po navodilu fotografa. S tem gibom se namreč poudari obrazne linije (predvsem spodnjo čeljust), na obrazu in vratu se napne koža.

Če je posledično tudi videz osebe bolj prijeten, ugodljiv, znanstveno sicer ni dokazano, lahko pa k tem dodate svoje izkušnje, kako nas recimo razoroži kuža, če zvedavo premakne glavo na stran in se nam potem zdi še bolj ljubek. 

Nagibanje glave kot simptom

Obstaja še ena, povsem zdravstvena razlaga. Če opazite, da tudi sicer v življenju pogosto nagibate glavo na stran, sploh, ko želite nekaj bolj natančno pogledati, je to lahko posledica motenj vida, kjer oči niso poravnane in zato bolj jasno (in lažje) vidite, če glavo nagnete. V kolikor imate tudi pogoste glavobole, je morda pametno, da obiščete okulista, ki bo preveril, ali imate morda motnje vida.