Srečko Blas | 8. 12. 2022, 19:00
Eden najlepših adventov na obali Jadrana: sprehodite se po čarobni Opatiji (FOTO)
Tu ne gre samo za veliko lučk in božično-novolentno okrasitev, ampak za povezano zgodbo lučk, škratov in opatijskih dam z mediteranskimi rastlinami, lepo urejenimi parki in impozantno secesijsko arhitekturo. Navdušila me je tudi uporaba naravnih materialov za izdelavo okraskov. Z malo spretnosti in domišljije si po branju tega članka tudi sami lahko naredite kakega škrata ali jelenčka za svojo okrasitev.
Že od nekdaj cenim lepote Opatije. Predvsem zaradi lepo urejenih parkov, ki so polni cvetja, in res lepih sredozemskih rastlin, ki najbolje uspevajo prav v Opatiji. Seveda so tu še lepo in kreativno urejeni hoteli, lokali in sprehajalna pot ob obali, ki se imenuje Longomare.
Opatijski advent pa me je očaral že pred nekaj leti. Vidi se, da se ljudje tam trudijo in znajo sodelovati in biti ustvarjalni skupaj ter vsak za sebe. Na koncu pa je rezultat bogat izbor fototočk v parkih, pred lokali in hoteli, a najlepše so pa seveda ob morju. Meni najlepša fototočka je pri deklici z galebom, druga pri vodnjaku Heliosa & Selene v parku Sv. Jakova, tretja v paviljonu pri Villi Angiolina in četrta v gozdu škratov v parku Angiolina.
Zgodbe, ki so predstavljene na različnih mestih Opatije, so povezane z zgodovino in pokrajino Opatije. Gozd škratov je v parku Angiolina v 'gozdu' lovorja in bambusov v parku Angiolina. Skrivnostno in čarobno. Ob obali, ob geometrijsko oblikovanim parkom pred Villo Angiolino stojijo tri opatijske dame in deklica. Spominjajo na dame iz obdobja Habsburžanov, ko je Opatija doživela največji razcvet turizma in ima še danes ta zgodovinski šarm in ugled.
Gre pa Opatija tudi v korak s časom. Zgodba s severnimi jeleni, udobnimi fotelji je lepa zgodba pred hotelom Amadria, kot da je prišel tja na dopust Dedek Mraz. Adventni venec pa so namestili kar okoli fontane Slatina ob Rivieri. Barvno osvetljeni vodomet in urejen park okoli fontane, daje prav veličastni in veseli pečat adventnemu času.
Odkar se Opatija tako lepo trudi in ji uspeva privabiti domače in tuje goste tudi v zimskih mesecih, se tudi preostali kraji vsako leto bolj potrudijo. Reka, Crikvenica, Rovinj, Pulj in preostali so dokaj blizu Opatije, kar privabi goste iz Slovenije, Italije in Avstrije tudi zunaj poletja. To je zelo pohvalno in dobrodošlo, ker zelo dobro vem, da je na morju lepo tudi pozimi.
Zaradi geografske pozicije Opatije je tam idealna mikroklima za uspešno rast mnogih sredozemskih rastlin na Jadranu.
Opatija je nekaj posebnega na Jadranski obali. Zaradi vpliva Jadranskega morja z ene strani in planine Učke v ozadju ima posebno klimo. Ta je milejša, ker Opatija leži v zalivu in zaradi visoke Učke in hribov v zaledju ima več dežja kot preostali kraji na Jadranski obali.
Burja pa zaradi geografske lege ne dosega svoje 'ubijalske' moči za rastline. Zato tu uspevajo in se bogato razrastejo mnoge sredozemske rastline, ki v drugih krajih ob Jadranski obali prav zaradi hladne burje pozimi ne morejo uspevati na vsakem mestu. In prav te rastline so tudi prepoznavni in zaščitni znaki Opatije.
Na prvem mestu so tu KAMELIJA in MIMOZA. In verjeli ali ne, prve kamelije cvetijo že zdaj! Mimoza tudi že ima nastavljene cvetove, a jih odpre 'šele' pozno pozimi v februarju ali marcu. Kamelije in mimoze srečate po celotni Opatiji. V parkih, vrtovih hotelov, lokalov in zasebno. So pa tu še druge mediteranske rastline. Kar nekaj veličastnih in zelo starih cikas palm (Cycas revoluta) je po Opatiji.
Ker jim klima Opatije zelo ustreza, sem tam že večkrat opazil cvetove cikas palme, ki niso prav pogosti. Tudi bananovci tu lepo uspevajo in redno cvetijo. Tudi zdaj je nekaj cvetov še opaziti v bananinem 'gozdu' ob spomeniku Friedrichu Juliusu Schülerju v parku Angiolina. Te sicer udar hladnega zraka pozimi lahko malo prizadene. A ker so že dovolj stare in velike, se spomladi hitro poberejo.
V parku Angiolina zdaj cvetijo lepe japonske aralije (Fatsia japonica), ki so pri nas kot sobna rastlina, tu pa uspevajo zunaj. V Opatiji lepo uspeva tudi dišeči grm mirta (Myrtus communis). In tu so res veliki grmi, ki spomladi opojno dišijo, jeseni so pa polni plodov. Prek poletja se ob stavbah vzpenjajo in bohotijo vijoličasti 'oblaki' cvetočih bugenvilej (Bougainvillea spectabilis). Od okrasnih rastlin po listih, ki jih pri nas gojimo kot lončnice, pa naj omenim, da tu lepo zunaj trajno uspevajo novozelandski lan (Phormium tenax) in aspidistra kot podrast velikih dreves.
Opatija je privlačna in zanimiva skozi vse leto. Velik del so te posebne in lepe sredozemske rastline, blaga klima, wellness turizem in seveda pridni in gostoljubni ljudje, ki poskrbijo za dogodke in animacije skozi vse leto. Ko se konča zgodba adventa, v Opatiji dekoracijo samo prilagodijo za valentinovo.
Novoletne okraske odstranijo in jih nadomestijo s srčki in stihi, ki opevajo ljubezen. Ko je pa konec valentinovega, pa okraske ljubezni nadomestijo okraski za velikonočne praznike in pozdrav pomladi. V Opatiji se pomlad zgodaj začne. Ko je pri nas še sneg, hladno in rastline še počivajo, v Opatiji že cvetijo čudovite kamelije in mimoze. In ker Slovenija ni daleč, je za obisk Opatije primeren enodnevni ali vikend izlet. Mogoče se tudi srečamo tam ...
Kaj nam veleva luna za dneve od 11. decembra do 18. decembra?
Luna zdaj spet pada in tako je tu spet čas, ugoden za presajanje od 9. do 23. decembra. A ker je zima, seveda le najnujnejše presajamo. Dokler ni zmrznjena zemlja, lahko sadimo grmovnice in drevesa, ki imajo gole korenine. Sadna drevesa brez koreninske grude se zdaj prodajajo. Ker te sadike zdaj počivajo, se potem v zemlji do spomladi primejo in takrat lepo poženejo. Še vedno bodimo pozorni, da ob udaru močnejšega mraza zaščitimo občutljive rastline.
Ta vikend je dober za cvetnice. Ponedeljek in torek zjutraj je ugoden za listovke. Torek popoldan, sreda in četrtek so dnevi dobri za plodovke. Petek in sobota zjutraj je dober čas za korenovke. Sobota popoldan je ugodna za plodovke. Nedelja pa je ugodna za korenovke.