21. 5. 2022, 18:00

Zakaj se na obali Teksasa pojavljajo grozljive punčke?

FB Mission-Aransas Reserve

Oceanski tokovi na kopno naplavijo na tone smeti, ki nas opominjajo, da se vsak krog prej ali slej sklene.

Dvakrat na teden raziskovalci ob 65-kilometrskem zaščitenem odseku obale Mehiškega zaliva v zvezni državi Teksas iščejo ogrožene ptice, morske želve in morske sesalce, da bi bolje razumeli obalni ekosistem. Ob tem se pogosto spotikajo ob kupe smeti, ki jih morje naplavi na obalo.

A med žogami, podplati čevljev in drugo kramo izstopa točno določena vrsta odpadkov: srhljive otroške punčke.

Kot poroča Smithsonian, so raziskovalci v naravnem rezervatu Mission-Aransas našli že na desetine punčk, včasih pa tudi le njihove glave, roke ali noge.

Ni povsem jasno, zakaj morje ravno tja naplavlja ravno punčke, po dveletni študiji morskih tokov bi do tega lahko prišlo prav zaradi njih, saj po krožni poti s Karibov na obale Teksasa prinesejo tudi desetkrat toliko odpadkov kot na druge dele Mehiškega zaliva.

Vsekakor so najdbe dovolj srhljive, da pomagajo osveščati o nevarnostih smetenja. Fotografije so znanstveniki začeli objavljati na Facebook strani rezervata. Ena prvih viralnih fotografij je bila glava seks lutke. “Po tistem smo dobili veliko novih sledilcev,” je priznala direktorica rezervata Jace Tunnell.

Nekatere punčke nimajo las, drugim iz oči in ust štrlijo vitičnjaki, tretje so pogrizle želve.

Punčke vzbujajo srh v toliko ljudeh, da so dobile svojo fobijo, pediofobijo. Ta spada pod širšo kategorijo strahu pred človeku podobnimi liki, imenovano avtomatonofobija.

A zaposleni v rezervatu so našli način, da jih uporabijo za dobro stvar. Z objavami najdb opozarjajo na škodo, ki jo punčke in drugi odpadki lahko povzročijo morskim živalim (vanje se zapletajo ptice, želve pa jih pogosto zamenjajo za hrano). Punčke tudi prodajajo na dražbah in z izkupičkom financirajo programe za reševanje ptic in želv.