A. Ko. | 13. 7. 2022, 18:33

TA pasma je tako nezdrava, da obstaja možnost, da jo prepovedo

Profimedia

Nova raziskava je pokazala, da ima ta pasma mnogo več zdravstvenih težav kot katerakoli druga. Marsikateri pes bolj životari, kot živi, kar je rezultat ekstremne vzreje. 

Članek, ki je sprožil precej pozornosti, je bil objavljen v Canine Medicine and Genetics. Njegovi avtorji opozarjajo, v kako slabem stanju je pasma angleški buldog.

Gre za t.i. brahicefalično pasmo – to so psi, ki jih prepoznate po potlačenih gobčkih (mops, francoski buldog, nemški bokser, ši-cu …). Te pasme imajo zaradi ekstremne vzreje, ki ustvarja očem privlačne pse, izjemno veliko zdravstvenih težav.

Med njimi kar največ, sodeč po nedavni raziskavi, angleški buldog. Priljubljenost za to pasmo v zadnjem obdobju raste, s tem pa se težava samo še poglablja.

Pasma je bila najprej namenjena bojevanju z biki. S svojim gobcem so bili sposobni bika ugrizniti in ga v tem položaju dolgo zadržati.

To jim je uspelo zato, ker so bili vzrejeni na način, da imajo večino telesne mase razporejene bližje glavi. So majhni in čokati, po karakterju zelo ljubeznivi, v resnici pa zaradi ekstremnih fizičnih lastnosti tudi zelo bolni.

Zaradi zožanih dihalnih poti težko dihajo. Po podatkih, zapisanih v publikaciji Lep, lepši, bolan (ljubljanske Veterinarske fakultete), samo 10 % predstavnikov brahicefaličnih pasem diha normalno in kar 60 % skrbnikov težave pri svojem psu sploh ne zazna!

Poleg tega imajo angleški buldog (in tudi ostali omenjeni predstavniki) težave z očmi  (ker so tako izbuljene) in kožo (zaradi gub).

Zaradi svoje fizične zgradbe se marsikateri predstavnik ni več sposoben samostojno pariti.     

Zaradi vsega omenjenega avtorji britanskega članka opozarjajo, da mora vzreja stremeti k bolj zmernim telesnim lastnostim. Zavzemajo se za novo opredelitev vzrejnih standardov. Če se to ne bo zgodilo, pravijo, lahko pride do ekstremnega ukrepa - prepovedi vzreje te pasme v Veliki Britaniji.

To je ukrep, ki so ga nekatere evropske države že uvedle. Ali vsaj del njega. Na Nizozemskem so lani z zakonomi določili točne kriterije, kako dolg mora biti gobček pri teh pasmah.

Na Norveškem pa so v začetku letošnjega leta prepovedali vzrejo dveh pasem  - angleškega buldoga in kavalirja kralja Karla. 

 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord