A. Ko. | 28. 12. 2022, 18:11

ʺZaradi novoletnih ognjemetov vsako leto umre več tisoč pticʺ

Profimedia

Ne samo pse in mačke, pirotehnična sredstva močno prizadanejo tudi ptice. V Rimu so bila 1. januarja 2021 tla v bližini železniške postaje prekrita z mrtvimi škorci ...

ʺTako kot druge živali in ljudje imajo tudi ptice naravno prirojen strah pred močnimi zvoki in svetlobo. Ognjemeti sprožijo pri pticah močan fiziološki in vedenjski odziv, ne glede na starost ptice, kar pomeni, da se osebki tekom življenja ne priučijo, kakšno nevarnost predstavlja sprožitev pirotehničnih izdelkov, temveč imajo strah pred njimi že 'v krvi',ʺ so zapisali strokovnjaki na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.

V Sloveniji sistematično ne beležijo smrti, ki so nastale zaradi uporabe pirotehnike, znani pa so nekateri primeri iz tujine. Na DOPPS omenijo primer iz Rima.

Januarja 2021 so v bližini tamkajšnje železniške postaje tla prekrile mrtve ptice (večinoma škorci), ki so poginili zaradi ognjemeta, ki je eksplodiral iz bližine njihovega prenočišča.

V Avstriji pa so naredili raziskavo na sivih goseh, ki je pokazala, da se telesni parametri ob ognjemetu močno spremenijo (skoraj še enkrat hitrejši srčni utrip in dvig telesne temperature), nazaj v stanje normale pa se vrnejo šele po petih urah.

Profimedia

ʺTakšne fiziološke spremembe lahko vodijo v zmanjšano imunsko odpornost in posledično večjo dovzetnost za bolezni,ʺ pravijo na DOPPS. Dodali so, da gosi na novoletno noč zaradi ognjemetov letijo mnogo višje in dlje kot sicer, posledično pa so primorane v naslednjih dneh zaradi večje porabe energije porabiti več časa za iskanje hrane.     

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol