A. Ko. | 5. 5. 2022, 11:11

Znanstveniki ZASKRBLJENI: na Borneu odkrili 'skrivnostno opico'

Profimedia

Na Borneu so odkrili opico, ki kaže karakter dveh popolnoma različih vrst opic. Takšno parjenje do sedaj še ni bilo zaznano. Le kje sta se našli ti dve vrsti opic?

Zaradi koronavirusa so bila zaustavljena tudi potovanja znanstvenikov na odročna območja Bornea in doživeli so pravi šok, ko so zagledali popolnoma novo 'vrsto' opice, ki pa ima v naročju tudi že svoj naraščaj. To so opisali v pred nekaj dnevi objavljeni znanstveni študiji.

Sklepajo, da je ta misterizona opica hibrid med dvema precej oddaljenima vrstama, ki v tem delu sveta med seboj tekmujeta za življenjski prostor. Prva je rilčar, druga pa vizualno popolnoma drugačna vrsta langur. Rilčarji imajo roza obarvane obraze, izrazito veliko nosove in so precej večji od srebrnih langurjev, katerih odrasli predstavniki imajo črne obraze in majhne, potlačene nosove. Rilčarji (samice) tehtajo do 24 kilogramov, medtem ko langurji (samice) v povprečju tehtajo okoli 7 kilogramov. Da je prišlo do parjenja, je za znanstvenike nekaj nerazumljivega.

Prve fotografije skrivnostne opice so se na družbenih medijih pojavile leta 2017 v bližini reke Kinabatangan na malezijskem delu Bornea. Takrat je bila še mladenka, fotografije tri leta kasneje pa so razkrile, da je vmes postala tudi že mama. ''Zdelo se je, da doji mladička. Vsi smo bili šokirani, bilo je precej nadrealno,'' je povedala Nadine Ruppert, malezijska primatologinja in soavtorica študije.

Obe vrsti opic sicer živita v skupnosti dominantnega samca, več samic in skupnih potomcev. Ko samec odraste, si mora poiskati svojo skupino samic in ker je habitat zelo omejen, so si nekateri samci očitno začeli samice iskati med drugo vrsto. Kot je dodala Nadine Ruppert, se samci rilčarji srečujejo s samicami langurjev in da celo samice skrbijo za mladiče druge vrste.

Profimedia

Rilčar s svojim izrazitim nosom

Znanstveniki predvidevajo, da je misteriozna opica s fotografij križanec med samcem rilčarja in samico langurja, saj ima vizualne karakteristike obeh vrst - na primer njen obraz ima temnejši odtenek, nos pa je izrazit in spominja na nos rilčarja v mnogo manjši različici.

Profimedia

Langurji imajo črn obraz, neizrazit nos in so precej manjši

Kar je pri vsej zgodbi še nenavadno, je, da tovrstni križanci ponavadi ne morejo imeti naraščaja, tukaj pa se je zgodilo tudi to. Predvidevajo sicer, da bi opica s fotografij lahko negovala tujega mladička, a analiza je potrdila domneve, da je bilo njeno telo deležno sprememb, ki se zgodijo samo pri zanostivi.

Zanimivo in edinstveno odkritje pa ima temno plat, ki skrbi znanstvenike. Vrsti sta se začeli med seboj pariti na zelo omejenem območju, ki ga ogroža krčenje habitata s strani človeka. Zato je, kot poudarjajo avtorji študije, izjemno pomembno, da se odkritje prepozna kot nekaj, kar je treba dodatno zaščititi. 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord