Uredništvo | 21. 7. 2023, 07:00

Ste že slišali za mammatuse? (namig: prikažejo se pred nevihto)

Žiga Živulović jr./Bobo

Če ste pred nevihtami pozorni na svojo okolico, ste jih gotovo opazili ...

Ste si pred nevihto kdaj natančno ogledali nebo? Potem ste gotovo opazili mammatuse. Tako strokovno rečemo skupini vrečasto oblikovanih oblakov, ki "visijo" iz oblaka nad njimi.

Kot poroča N1, so oblaki lahko veliki ali majhni, njihovo nenavadno ime, ki jim ga je britanski meteorolog William Clement Ley nadel leta 1894, pa izvira iz izraza za dojke (v latinščini "mamma").

Mammatusi, ki imajo še eno poimenovanje mlečni oblaki, se pogosto pojavijo na dnu kumulonimbusa in so posledica turbulenc v nevihtnem oblaku, ki nastane v nestabilni atmosferi. Po navedbah N1 jih lahko opazite tudi pod oblaki altostratus in cirus, najlažje pa jih je videti, ko je sonce nizko na nebu. Pojavijo se, ko zrak potone, medtem ko je pri večini drugih oblakov proces obraten.

Mammatusi se lahko razprostirajo tudi na stotine kilometrov daleč in so včasih vidni le petnajst minut, drugič pa nekaj ur. Največkrat so sestavljeni iz ledu, lahko pa so tudi mešanica ledu in tekoče vode ali pa so sestavljeni iz skoraj povsem tekoče vode.

Prepovedano za jadralce

Čeprav so na pogled izjemno zanimivi, mammatusi, kot že omenjeno, največkrat napovedujejo močne nevihte, kakor se je zgodilo tudi v preteklih dneh, ravno tako pa lahko služijo kot opozorilo za jadralce. Tem jadranje pod mammatusi zaradi močnih strižnih vetrov namreč odsvetujejo.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol