Uredništvo | 30. 6. 2023, 07:00

Prava zmeda: kako si pa vi razlagate odstotke v vremenski aplikaciji?

Vremenska aplikacija, posnetek zaslona

Kako razumete odstotke ob ikoni za padavine v vremenski aplikaciji, ki jo uporabljate? Da je toliko odstotkov možnosti, da bo deževalo - ali da bodo padavine zabeležili na toliko odstotkih območja, na katerem se nahajate? TikTok posnetek na to temo je celo med meteorologi povzročil precej zmede.

Ko odprete vremensko aplikacijo na svojem telefonu in vam ta pokaže, da bo v prihodnjih dneh deževalo, so ob ikoni za padavine skoraj vedno zapisani še odstotki.

Uporabnica @sydjkell je na TikToku sprožila polemično razpravo, ko je dejala, da si je te odstotke vse življenje interpretirala narobe.

"Bila sem prepričana, da če v aplikaciji piše, da velja 40 % dežja, to pomeni, da obstaja 40 % možnost, da bo deževalo. Nisem imela pojma, da v resnici pomeni, da je možnost dežja 100 %, vendar bo deževalo le na 40 % območja, kjer se nahajam," je razložila.

@sydjkell #stitch with @sooklyn #ColorCustomizer I have toooo many of these. I’ll do another weather one. #embarassing #iwastodayyearsold ♬ original sound - Syd

Ima uporabnica prav?

Kot je navedeno na britanski spletni strani Meteored, si niti meteorologi niso enotni glede načina, kako izračunati omenjene odstotke. Po podatkih Ameriške javne meteorološke službe je uradna definicija odstotkov možnosti padavin statistična možnost, da v danem trenutku območje, za katerega velja vremenska napoved, prejme vsaj 0,01 mm padavin v točno določenem časovnem obdobju.

Če obstaja 100 % možnost, da bo deževalo v 30 % mesta Cardiff, potem to pomeni, da obstaja 30 % možnost padavin. Po drugi strani: če smo 50 % prepričani, da bo v 100 % mesta Cardiff deževalo, to pomeni 50 % možnost padavin.

Kar pravzaprav pomeni, da ne moremo zagotovo vedeti, ali odstotki vključujejo le del našega območja ali celoto - s sabo se v vsakem primeru izplača imeti dežnik.

Slovenski meteorolog Blaž Šter iz Agencije RS za okolje (ARSO) pa je za N1 povedal, da aplikacij,  ki bi verjetnost dežja napovedovale na način, kot ga je omenilo dekle na TikToku, ne pozna, in da sam uporablja klasično verjetnost. "To pomeni, da na primer "60 odstotkov" pomeni, da je verjetnost za padavine 60-odstotna."

Šter je dejal še, da meteorologi žal ne morejo zajeti stanja vremena v nekem trenutku v vsaki točki, da bi lahko točno napovedovali vreme.

"Poleg tega pa se, še posebej v spremenljivem vremenu, razmere hitro spreminjajo, zato so vremenske napovedi v takih obdobjih manj zanesljive. Sicer pa so napovedi od 5 do 10 dni še zanesljive – tja do 80 odstotkov ob stabilnem vremenskem dogajanju – daljše pa ne več, pravi. Še posebej v Sloveniji, ki je zelo razgibana in se majhne spremembe lahko hitro odrazijo, tako da je tudi napoved po urah precej nezanesljiva," je zaključil.