22. 3. 2024, 11:11 | Promocijska objava

Bolečine v kolku – pogosti vzroki in ukrepanje!

PROMO

Ali vas mučijo bolečine v kolku? Ste se kdaj spraševali, kaj povzroča to nelagodje in kaj lahko storite glede tovrstnih težav?  Bolečine v kolku predstavljajo pogost vzrok za obisk pri zdravniku in lahko močno vplivajo na kakovost življenja posameznika.

Ta kompleksni problem prizadene ljudi vseh starosti, vendar je še posebej pogost med starejšimi odraslimi in tistimi, ki vodijo sedeč način življenja.

Kljub svoji razširjenosti pa bolečine v kolku pogosto ostanejo neprepoznane ali pa so napačno diagnosticirane, kar lahko privede do neustreznega zdravljenja in poslabšanja neprijetnih simptomov.

V tem članku bomo pregledali različne vzroke bolečin v kolku, njihove simptome ter sodobne pristope k diagnosticiranju in zdravljenju. S tem želimo bralcu ponuditi celovit vpogled v to kompleksno tematiko ter mu omogočiti boljše razumevanje in obvladovanje težav, povezanih s tem pomembnim sklepom.

Vas zanima, kako vam pomagamo v kliniki Medicofit?

PROMO

Kaj lahko povzroča bolečine v kolku?

Artritis kolka

Artritis kolka je glavni vzrok bolečine predvsem v starejši populaciji. Kolk je izredno obremenjen sklep, zato ni presenetljivo, da je prav to mesto pogostih degenerativnih oz. obrabnih sprememb. Ko govorimo o obrabi kolka, imamo v mislih predvsem osteoartritis, ki pa ni edina vrsta artritisa značilna za kolčni sklep.  

Ali ste vedeli, da najdemo degenerativne spremembe v kolčnem sklepu pri kar 25 % ljudeh starejših od 55 let? Prisotnost začetnih sprememb pa še nujno ne pomeni hujših težav.

V kolku se lahko pojavi tudi revmatoidni artritis, ki se pri pacientih običajno najprej prikaže v manjših sklepih rok in stopal, ob napredku bolezni pa se preseli tudi v večje sklepe – kot sta kolk ali koleno!

Kako prepoznamo artritis kolka? Značilna je bolečina v dimljah, ki nastane postopoma in se običajno širi nazaj proti zadnjici ali v koleno. Pogosto je prisotna tudi jutranja okorelost – nezmožnost gibanja, ko se zbudite ali po daljšem obdobju počitka.

V kliniki Medicofit najdete specialiste za fizioterapevtsko zdravljenje artritisa in omejevanje škode, ki jo bolezen povzroča na vaših sklepih!  

Piriformis sindrom

Ste že kdaj občutili ostro bolečino, ki se širi iz zadnjice, navzdol po vaši nogi? Verjetno ste že slišali za išias, toda ali ste vedeli, da je lahko krivec za tovrstne simptome tudi manj znana živčno-mišična motnja, imenovana piriformis sindrom?

Piriformis sindrom, ki ga pogosto imenujemo tudi "skriti krivec", se pojavi, ko mišica piriformis stisne išiasni živec, ki poteka skozi to mišico. Gre za pogosto spregledano diagnozo, saj precej posnema simptome išiasa.

Kako prepoznati piriformis sindrom? Bolečina, ki izvira iz te motnje, se običajno pojavi v zadnjici in lateralnem delu kolka, včasih pa tudi po sprednjem delu stegna. Pogosto se stopnjuje med aktivnostjo, pri vstajanju iz sedečega položaja ali po dolgotrajnem sedenju.

Vzrok za prekomerno stiskanje mišice piriformis je predvsem šibkost kolčnih stabilizatorjev in zunanjih rotatorjev kolka, katerih vlogo začne prevzemati mišica piriformis, ki je posledično pretirano napeta.

Za mnoge je bolečina pri piriformis sindromu neznosna, spremlja pa jo lahko tudi mravljinčenje in otopelost v zadnjici.

S primernim fizioterapevtskim zdravljenjem lahko odpravimo potencialna mišična neravnovesja in izboljšamo biomehaniko osnovnih gibalnih vzorcev, ki povzroča vaše bolečine.

PROMO
Bolečinski sindrom velikega trohantra

Ste že slišali za bolečinski sindrom velikega trohantra ali GTPS? Ta izraz zajema različne težave, kot so burzitisi, tendinitisi in številne tendinopatije, ki lahko povzročijo nelagodje v predelu kolka.

GTPS se lahko razvije zaradi različnih dejavnikov, kot so preobremenitev tetiv, nepravilna rehabilitacija poškodbe, kompresija mišic oz. tetiv ali mišično neravnovesje. Dolgotrajno sedenje ali nesimetrično delovanje mehkih struktur v kolku pogosto privede do nastanka težav. Nastopi lahko tudi kot posledica drugih stanj, kot sta osteoartritis kolka ali iliotibialni sindrom.

Simptomi GTPS se najpogosteje kažejo na stranskem delu kolka (na boku), kjer je koža izredno občutljiva na dotik. Bolečina se lahko širi navzdol po stranskem delu stegna proti kolenu ali nazaj proti zadnjici.

Kako naši pacienti opišejo tovrstno bolečino? Gre za zbadajočo in intenzivno nelagodje, ki jo pogosto spremlja pekoč občutek v kolku.

Poleg tega se bolečina poslabša pri določenih gibih, na primer pri odmiku kolka ali zunanji rotaciji noge. Tudi ležanje na prizadetem boku pogosto poslabša nelagodje, prav tako pa daljša obremenitev.

Kaj torej storiti, če vas muči GTPS? Prvi korak je posvetovanje s fizioterapevtom, ki bo predlagal ustrezno zdravljenje. Z ustrezno obravnavo lahko premagate nelagodje in ponovno uživate v svojih vsakodnevnih aktivnostih brez neprijetnih bolečin v kolku.

Sindrom pokajočega kolka

Ali ste vedeli, da sindrom pokajočega kolka prizadene približno 5-10% populacije? Veliko pogosteje se pojavi med posamezniki, kot so plesalci, nogometaši in tekači. Gre za stanje, kjer se pojavlja različno pokanje ali škripanje v predelu kolka, ki lahko izvira iz notranjosti sklepa ali iz okoliških mehkih tkiv.

Pokanje se lahko razdeli v dve kategoriji: ekstraartikularno, kjer gre za trenje mišičnih kit ali tetiv preko kostnih izrastkov, ter intraartikularno, kjer so vpleteni hrustanec ali prosta telesa znotraj sklepa.

Zakaj se sliši »pokanje«? Najpogosteje je vzrok prehajanje iliotibialnega trakta preko velikega trohantra stegnenice, kar povzroči zvok pokanja ob določenih gibih..

Čeprav je pokanje običajno nenevarno, ga lahko spremlja bolečina v kolku. Prav zato je ključno, da razlikujete med normalnim pokanjem in pokanjem, ki izhaja iz patoloških sprememb v sklepu.

Če se srečujete s sindromom pokajočega kolka, je pomembno, da se posvetujete s strokovnjakom, ki vam lahko pomaga pri pravilni diagnozi in določitvi ustrezne terapije. Fizioterapija in kineziološka vadba sta prvi rešitvi pri managementu sindroma pokanja v kolku.

PROMO

Kdo ima večje tveganje za bolečine v kolku?

Čeprav lahko bolečine v kolku prizadenejo kogar koli, obstajajo dejavniki tveganja, ki povečujejo verjetnost za njihov pojav.  Eno najpogostejših tveganj za bolečine v kolku je starost. S staranjem se pojavljajo degenerativne spremembe sklepnega hrustanca, ki lahko vodijo v nastanek gibalnih omejitev.

Če ste imeli predhodno poškodbo kolka, ste lahko tudi bolj nagnjeni k bolečinam v kolku v prihodnosti, še posebej, če je bila poškodba huda ali ni bila primerno sanirana.

Prekomerna telesna teža je še en dejavnik tveganja - kar ni presenetljivo, saj morajo vaši sklepi vsak dan nositi vse tiste dodatne kilograme.

Morda se ukvarjate s športi, ki zahtevajo veliko napora, ali imate delo, ki močno obremeni vaše kolke. V tem primeru ste lahko bolj nagnjeni k poškodbam. Deloma gre za povečano obrabo bokov, deloma pa tudi zato, ker te dejavnosti povečujejo tveganje za zlome, raztezanje ali rupture tetiv ali vezi. Na drugi strani imamo pa zelo neaktiven, sedeč življenjski slog, ki nas pusti bolj ranljive za vse vrste poškodb.

S pravilnim upravljanjem dejavnikov tveganja lahko pomembno zmanjšamo verjetnost za nastanek bolečin v kolku ter ohranjamo zdravje in gibljivost tega pomembnega sklepa.

Zdravljenje bolečine v kolku v kliniki Medicofit

Bolečina v kolku je kompleksen simptom, ki pogosto spremlja različne patološke stanja. Pri obravnavi teh težav se pogosto srečamo z izzivi, saj lahko ena patologija vpliva na več sklepov in sisteme hkrati, kar otežuje diagnosticiranje in zdravljenje.

Na primer, poškodba kolka lahko privede do osteoartritisa, ki ga pogosto spremlja tendinopatija. Poleg tega lahko spremenjena biomehanika kolka vpliva tudi na druge sklepne sisteme, kot so vaša kolena ali hrbtenica. V takšnih primerih se lahko znajdete pred kompleksnim problemom, kjer je težko določiti optimalen pristop k zdravljenju, ki bi upošteval večplastnost vašega stanja.

Zato je ključnega pomena, da se pri rehabilitaciji in preventivnih programih vadbe zanesete na strokovnjake, ki razumejo kompleksnost človeškega telesa in so usposobljeni za celovito obravnavo bolečin v kolku. V Kliniki Medicofit se zavedamo pomena pravilne rehabilitacije in preventive ter smo specializirani za obravnavo tovrstnih težav.

PROMO

Naš pristop k zdravljenju je multidisciplinaren, pri čemer sodelujejo fizioterapevti, kineziologi in drugi strokovnjaki, ki imajo izkušnje na področju rehabilitacije in športne medicine. Skupaj tvorimo ekipo, ki razume kompleksnost nastanka poškodb in specifične zahteve posameznika glede na šport ali telesno zmožnost.

Pri zdravljenju bolečin v kolku v Kliniki Medicofit se osredotočamo na celostni pristop, ki vključuje individualno prilagojeno fizioterapijo, kineziološke terapije in progresivne vadbe. Pri zdravljenju se poslužujemo tudi najsodobnejše tehnologije, kot so elektrostimulacija Hitop, Summus Laser, Wintecar TECAR terapija, diamagnetna terapija PERISO in številne druge.

 Naš cilj ni le olajšati bolečine v kolku, temveč tudi izboljšati vašo funkcionalnost, preprečiti ponovne poškodbe in omogočiti posamezniku varen in učinkovit povratek k aktivnostim.

Zaupajte svoje telo strokovnjakom v kliniki Medicofit in se prepustite celoviti rehabilitaciji, ki bo prinesla dolgoročno olajšanje in izboljšanje kakovosti življenja.

Viri in literatura
Lespasio MJ, Sultan AA, Piuzzi NS, Khlopas A, Husni ME, Muschler GF, Mont MA. Hip osteoarthritis: a primer. The Permanente Journal. 2018;22. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5760056/ (last accessed 19.11.2019)
Lightsey, R. (2021). Piriformis syndrome. WebMD. Available at: https://www.webmd.com/pain-management/guide/piriformis-syndrome-causes-symptoms-treatments  [24.9.2022]
Lin, C.Y. & Fredericson, M., 2015. Greater Trochanteric Pain Syndrome: An Update on Diagnosis and Management. Curr Phys Med Rehabil Rep, 3(1). 60-66.
Moore, K.L., Dalley, A.F. in Agur, A.M.R. (2014). Clinically Oriented Anatomy. (7th ed.) Baltimore: Lippincott Williams & Wilkins, a Wolters Kluwer business.
Wahoff, M., 2014. Rehabilitation after labral repair and femoroacetabilar decompression: Criteria-based progression through the return to sport phase. The International Journal of Sports Physical Therapy, 9(6), pp 813
Brunker & Khan's. Clinical sports medicine. Hip related pain. pp: 510-545.
CDC, Arthritis types. Available at: https://www.cdc.gov/arthritis/basics/types.html [20.9.2022] 
Ganderton, C., Semciw, A., Cook, J., Moreira, E. & Pizzari, T.. 2018. Gluteal loading versus sham exercises to improve pain and dysfunction in postmenopausal women with greater trochanteric pain syndrome: a randomized controlled trial. Journal of Women's Health. 1;27(6), 815-29.