K. Ž. | 2. 10. 2023, 07:00

Ste tudi vi osamljeni? Spoznajte inovativen projekt "veselje do življenja" na recept

Profimedia

Na Švedskem so začeli s poskusnim projektom, kjer lahko zdravniki osamljenim bolnikom predpišejo "veselje do življenja". Tako želijo znižati osamljenost, ki je najpogostejša pri ljudeh, starejših od 65 let.

Starejši ljudje so pogosto zelo osamljeni. Švedska raziskava je pokazala, da se dve tretjini ljudi, starejših od 65 let, počuti osamljeno. Strokovnjaki opozarjajo, da je dotično stanje izjemno nevarno, po podatkih Inštituta za socialno medicino Univerze Umeå na Švedskem je negativni vpliv osamljenosti na zdravje primerljiv s tem, kot da bi pokadili 15 cigaret na dan.

Ravno zaradi tega razloga se je na začetku leta 2023 Univerza Umeå v sodelovanju s krajevnimi zdravniki odločila narediti poskus: zdravniki lahko in morajo predpisati druženje. Zdaj je tako mogoče dobiti "veselje do življenja" na recept. Kaj točno je predpisano bolnikom, je popolnoma odvisno od njihovega zanimanja. Nekatere zanima delo, druge članstvo v športnih ali umetniških združenjih. Nekateri se pridružijo pevskemu zboru, spet drugi pa obiskujejo različne delavnice, poroča nemški portal Bild.

Bor Slana/Bobo

Za projektom stoji Ingebor Nilsson, ki je prepričana, da ne trpi le duševno zdravje, kadar nimamo nikogar za pogovor: "Osamljenost ima veliko negativnih vplivov na zdravje. Kdo ostane sam in se ne druži, se manj giba ter se pogosto nezdravo prehranjuje, saj takšni ljudje nimajo več zanimanja za kuhanje. Osamljenost se pojavlja pri vseh starostnih skupinah, vendar je pogostost z leti večja."

"Starejši od 65 let pogosto izgubijo svojega življenjskega partnerja ali pa jim umre več starih prijateljev. Ljudje gredo v pokoj in takrat nehajo potovati. Vse to doprinese k osamljenosti. Ravno zaradi tega razloga morajo v prihodnosti zdravniki predpisovati tudi druženje in le zdravila," je prepričana Nilssonova.

Profimedia

V kliničnih centrih zdaj zdravniki svoje paciente neposredno sprašujejo, ali se počutijo osamljene. "To vprašanje mora biti tako samoumevno kot vprašanja glede uživanja alkohola in kajenja."

Pilotni projekt želijo razširiti tudi v druge regije Švedske. Poskusna faza bo sicer trajala do konca leta 2025, na podlagi uspeha pa se bodo odločili, ali bodo s projektom nadaljevali.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord