Uredništvo | 17. 4. 2024, 11:55

Tudi vas mučijo alergije? Strokovnjaki prišli do revolucionarnega odkritja (upanje, da bo vse drugače)

Profimedia

Študije razkrivajo nove možnosti ustvarjanja zdravila, ki bi alergije omilila ali pozdravila.

Rezultati novih raziskav dajejo upanje, da bodo lahko znanstveniki kmalu odkrili zdravilo proti alergijam, in sicer tako, da bodo 'izbrisali' imunske celice, ki alergije povzročajo. Ravno v celicah se namreč skriva razlog, zakaj nekatere alergije sčasoma zbledijo, druge pa vztrajajo vse naše življenje. 

Strokovnjaki so izvedli dve študiji: v eni so preučevali otroke, v drugi pa odrasle. Rezultati so obrodili sadove - odkrili so nov tip imunske celice, ki je pred tem niso povezovali z alergijami. Profesorica Maria Curotto De Lafaille iz bolnišnice v New Yorku je za Live Science povedala: "Te celice lahko analiziramo kot biološki marker, ki označuje nagnjenost k alergiji ali dolgoživosti prisotne alergije."

Simptomi alergijskih reakcij:

Alergije povzroča naš imunski sistem, ki pretirano reagira na določene dejavnike - reakcijo lahko sprožijo razna živila, drobni delci iz okolja in druge stvari. Alergijska reakcija se kaže s sledečimi simptomi:

  • občutimo vrtoglavico ali omotico,
  • težko dihamo,
  • imamo pospešen srčni utrip,
  • koža se navlaži,
  • postanemo zmedeni ali tesnobni,
  • pojavi se izcedek iz nosu ali oči,
  • trpimo za drisko, bruhanjem ali trebušnimi krči,
  • začnemo kihati ali kašljati,
  • pojavijo se nam izpuščaji ali druge kožne reakcije.

Hude alergije lahko privedejo do smrti. 

Namen raziskave je bilo odkriti celice, ki bi lahko omogočile iznajdbo novih zdravil v prihodnosti.

Namen raziskave je bilo odkriti celice, ki bi lahko omogočile iznajdbo novih zdravil v prihodnosti.

Profimedia

Ključ do razumevanja

V raziskavi, kjer so sodelovali otroci, so znanstveniki analizirali kri 58 otrok, ki so alergični na arašide, in 13 otrok, ki alergije nimajo. Ugotovili so, da ob stiku z arašidi podskupina spominskih celic proizvaja z alergijo povezano protitelo, imenovano imunoglobulin E (IgE). Te celice lahko ostanejo v telesu nedoločeno dolgo, ponekod vse življenje.

Dr. Joshua Koenig z univerze McMaster v Kanadi je dejal, da te celice "neposredno ustvarjajo protitelesa IgE, in sicer tisto vrsto, ki nas naredi alergične". 

Druga študija, ki je preučevala krvne vzorce odraslih, je pod drobnogled vzela šest primerov alergij na cvetni prah, štiri na pršice in enajst na arašide. Namen raziskave je bilo odkriti celice, ki bi lahko omogočile iznajdbo novih zdravil v prihodnosti - in to tako, da bi zdravila direktno napadla celice. To naj bi naredilo alergije manj težavne ali pa bi jih celo pozdravilo.

Dr. Sarita Patel z medicinske fakultete Harvard, ki ni bila vključena v raziskavo, je komentirala: "To je pomembno področje preučevanja in ključ do razumevanja obstojnosti bolezni."

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol