E. Č. | 19. 4. 2024, 12:09

Kako rešiti naše otroke? Strokovnjak predstavil 4 drastične ukrepe (najstniki so ogorčeni)

Profimedia

Otroci danes odraščajo povsem drugače, kot smo še pred nekaj desetletji. Toda strokovnjaki opozarjajo: posledice bi lahko bile grozljive.

Novodobno odraščanje otrok je pogosto polno izzivov, ki jih pred desetletji nismo doživljali v tolikšni meri. Eden od glavnih razlogov za to je hitra tehnološka in družbena evolucija, ki je prinesla številne spremembe v načinu življenja in vzgoje. Ena od pomembnih sprememb je prekomerna izpostavljenost otrok digitalnim napravam, kot so pametni telefoni, tablice in računalniki. Otroci pogosto preživijo veliko časa pred zasloni, kar lahko povzroči težave s socialnimi veščinami, pomanjkanje gibanja in telesno neaktivnost.

Zanimiva statistika razkriva, da so se nekoč zaradi zlomov kosti v povprečju največkrat zdravili mladi fantje, zdaj so jih praktično že ujeli in prehiteli starejši moški in upokojenci. To pove vse o tem, kako zelo se je spremenilo bistvo odraščanja. Nekoč so se otroci podili naokrog, zdaj 'priklopljeni' na naprave ždijo v svojih sobah.

Eden tistih, ki so v zadnjem obdobju zelo kritični do načina, kako številni starši vzgajajo svoje otroke, je tudi socialni psiholog Jonathan Haidt, ki je že postal 'sovražnik številka 1' med številnimi najstniki. Njegovi predlagani ukrepi, ki jih je med drugim opisal v svoji novi knjigi Anksiozna generacija: Kako velika preobrazba otroštva povzroča epidemijo duševnih bolezni, so drastični, a hkrati - kot pravi - edina rešitev, kako ustaviti v brezno drveči hitro vlak, na katerem se drenjajo številni najstniki z vsega sveta.

Jonathan Haidt poziva k revoluciji glede tega, kako mladi uporabljajo mobilne telefone in družbena omrežja. Med drugim v svoji knjigi poudarja tudi, da bi morali imeti otroci malo ali celo nič dostopa do obeh, dokler ne dopolnijo 16 let. V intervjuju za CNN je izpostavili po njegovem mnenju 4 ključne ukrepe, s katerimi bi lahko rešili vse večji problem sodobne družbe.

Ukrep številka 1: "Brez pametnih telefonov pred srednjo šolo. Odstraniti jih moramo iz srednjih in osnovnih šol. Otrokom pustimo le navaden telefon (in ne pametnega) ali telefonsko uro, ko postanejo samostojni."

Ukrep številka 2: "Brez družbenih medijev do 16. leta. Te platforme niso bile ustvarjene za otroke. Zdi se, da so za otroke še posebej škodljive. Še posebej moramo zaščititi zgodnjo puberteto, saj takrat nastane največja škoda."

Ukrep številka 4: "Šole brez telefonov. Resnično ni nobenega argumenta za to, da bi otrokom med poukom dovolili, da imajo v žepu največjo napravo za odvračanje pozornosti, ki je bila kdajkoli izumljena. Če bodo imeli telefone, bodo med poukom pisali sporočila in bodo osredotočeni nanje. Če telefonov ne bodo imeli, bodo poslušali učitelje in preživljali čas z drugimi otroki."

Ukrep številka 4: "Več samostojnosti, proste igre in odgovornosti v resničnem svetu. Odpraviti moramo otroštvo, ki temelji na telefonih, in ponovno vzpostaviti otroštvo, ki temelji na igri."

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol