N. Vo. | 14. 3. 2024, 10:53

Moški redno jedel slanino in hudo zbolel: zdravniki niso mogli verjeti, kaj se je zgodilo

Profimedia

Saj zna biti slastna, a očitno lahko vodi tudi do zelo resnih zdravstvenih težav ...

Zdravniki so doživeli pravi šok, ko se je v bolnišnici na Floridi oglasil 52-letni moški, ki je trpel za hudimi migrenami, za katere se je izkazalo, da jih je povzročilo uživanje premalo pečene oziroma na pol surove slanine. Nenavadni primer je osvetlil redko obliko okužbe z prašičjo trakuljo, ki povzroča nevrokisticerkozo, poroča The Sun.

Ko so zdravniki opravili medicinske preiskave, so v pacientovih možganih odkrili prisotnost mešičkov, ki so bili polni tekočine. Ugotovitev je pripeljala do diagnoze nevrokisticerkoze, bolezenskega stanja, ki ga povzroča prašičja trakulja. Do okužbe pride, ko ličinke trakulje vstopijo v centralni živčni sistem, vključno z možgani in hrbtenjačo, kjer tvorijo ciste. Ciste lahko povzročijo različne simptome, kot so glavoboli, spremembe v obnašanju ali nevrološke motnje, odvisno od lokacije in števila cist. V tem primeru so bili glavoboli, ki jih je moški doživljal, verjetno posledica vpliva cist na njegove možgane.

Gre za izredno redek primer prašičje trakulje

Pogosteje se širi z naključnim zaužitjem jajčec črva, ki se nahajajo v iztrebkih drugih okuženih oseb ali iz okuženega svinjskega mesa. Bolezen je bolj pogosta v Južni Ameriki, Aziji in Afriki, kjer so slabše sanitarne razmere in prostoživeči prašiči. Zdravnike je presenetilo, ko jim je moški povedal, da ni potoval v nobeno od visoko rizičnih območij in da živi v modernem, čistem domu skupaj s svojo ženo in mačko. Poudarili so, da gre za izredno redek primer, ki bi moral služiti kot opozorilo ljudem, da naj bodo pozorni na ustrezno pripravo hrane.

Eamonn Byrnes z Regionalnega zdravstvenega centra v Orlando je izjavil, kako je "zelo redko, da pacienti dobijo nevrokisticerkozo brez klasičnih izpostavitev ali potovanj". V ZDA takšnih primerov pred tem niso zabeležili. "Uživanje premalo pečenega svinjskega mesa je teoretični dejavnik tveganja za nevrokisticerkozo preko avtoinokulacije, kot smo sumili v tem primeru," dodaja.

Profimedia

Pri obravnavanem moškem so zdravniki sprva sumili na genetsko stanje. Nadaljnji testi so to možnost izključili, njegov nevrokirurg pa se ni odločil za operacijo. K sreči se je specialist za infekcijske bolezni odločil za dodatne preiskave, ki so pokazale, da je bil pacient pozitiven na cisticerkozo.

Zdravili so ga z deksametazonom — steroidnim zdravilom, ki se pogosto uporablja za zdravljenje alergij — ter albendazolom, ki se uporablja za zdravljenje parazitskih črvov. Lezije v njegovih možganih so se zmanjšale in glavoboli so postali bolj znosni.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol